XXVI – Kolimine uude laagrisse

Esmaspäev, 29 november, 2010

Ajateenistuse 5 nädal (SBK)

Neljapäev

Hommikul tuli kogu oma nodi kokku korjata ja asuda järgmisesse laagrisse. Selline positsioonide vahetamine on ikka korralik tüütus, sest telgid tuleb kokku korjata ja kõik mis on enda käe järgi tehtud, et mugav oleks, jääb sinust maha. Sõdur ei lase ennast aga heidutada ja seega pakkimine võis alata.

Uus piirkond, kuhu pidime ennast sisse seadma, oli võsastikus ja mõnusas rägastikus. See oli mingi raielank, mis oli oksarisu täis. Seega enne, kui oma telgi uude kohta püsti saime panna, pidime pinnases tegema tugevaid ettevalmistustöid. Pärast seda pidime kaevama põlvelt laske kaevikud. Pinnas polnud pooltki nii hea kui eelmises kohas ja kuna räige uni oli ka, siis töö eriti edasi ei tahtnud minna. Lisaks kõigele oli veel lauspäike ja higi voolas ojadena.

Ca kella 4 aeg pidime minema vaatama kaeviku vallutamise demo ja seda kuidas öösiti mingit valgust on näha ja helisid kuulda. Ühel hetkel kõlas, et kõik on 7 minutiga tee peal rivis ja valmis liikuma. Üks osav vend suutis 5 minutit hiljaks jääda. Võite arvata, kas meie ülemus oli õnnelik selle üle? Seega ootasime kaasvõitlejat toenglamangus, mis polnud raske, sest me oleme siiski ju treenitud.

Hiljaks jäämise puhul tuli peale „olukord“. Meie piirkond oli gaasi täis, ja et sealt välja saada, pidime 5 minutit gaasimaskidega kõndima. Edasi läksime joostes, kuna endiselt olime hiljaks jäämas. Ütleme nii, et see treening, mis me ergutuseks saime, polnud vaid hilinemise eest, vaid väikeseid asju oli juba üksjagu kogunenud.

Reaalsete granaatidega kaeviku vallutamise demo oli päris lahe. Eriti veel see, kuidas esimese granaadi heide ei õnnestunud ja kaugemalt oli kuulda lendavaid roppuseid. Aga muidu tundus igati efektiivne lahingpaari koostöö. Kui üks sööstis, siis teine andis teravat tuld oma relvast ja vastupidi.

Valguste ja tulede näitamise ajal oli kell juba lähenemas südaööle. Kuna mehed olid väsinud ja äsja olime ka söönud, siis kõht muudkui hõikas – „maga, maga, maga“. Ca veerand meestest seda ka kuulas. Iseenesest oli huvitav vaadata kui kaugele on näha kui pannakse suitsu põlema ja kuidas koni hõõgumist on näha. Lisaks tutvustati erinevaid valgusrakette ning öövaatlusseadet. See viimane oli igati pull, see nägi välja nagu filmis ja igasugune valgus oli väga hästi näha. Loodan, et saan seda millalgi metsas kasutada, kuid see on vähetõenäoline, sest selle hind on ikka korralikult kirves.

Öösel oli meie laagri juures lask, mis tähendas seda, et oli häire. Kui te peate väsinuna unesegasena midagi tegema, siis teate ise kui raske see on. Nii oli meilgi. Magamiskott oli nii soe ja uni magus, et me otsustasime – saagu mis saab, meie välja ei lähe. Päris nii libedalt meie salakaval plaan ei läinud. Ühel hetkel pistis meie rühmaülem pea telki ja küsis, palju meid siin on. Meie vastuse peale, et 11, saime karmi ja kiire käsu kohe positsioonidele liikuda. Kaevikuliinis antakse käsud edasi häälketiga. Vähemalt see laager ja meie puhul oli see nii.

Tegelik „häire“ kestvus oli 15 minutit. Kuna seda korralikult ei dubleeritud, siis meie jagu oli oma pesas 45 minutit (kas pole justkui õpikunäide juhtimisalasest raamatust?). Silmalaud olid nii rasked, et pean tunnistama, et ma sellele eriti vastu punnida ka ei viitsinud. Magasin rahulikult toetades oma pea koos kiivriga oma kalli AK-4-ja najal.

Õnneks on see viimane öö laagris ja juba homme saab kasarmusse valgete linade vahele. Külmavärinad tulevad peale, mõeldes kui mõnus see on. Kokku terve metsalaagri peale oleme saanud magada 6-8 tundi sõltuvalt sellest, kuidas kellelgi õnne ja vedamist on olnud.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Kiis kirjutas:

  Esmaspäev, 29 november, 2010 at 14:18

  Uutel positsioonidel pidi meie rühm ainult lamades asendi kaeviku kaevama ja need olid ka umbes sellised, et 5 cm mullakamarat visati pealt ära ja oligi kaevik valmis. Kõik mehed olid jumala väsinud ja peale kolme kaevamisliigutust tehti 5 minutit pausi ja puhati puu najal. See õhtune suitsu ja valguse näitamine kulus igati marjaks ära, sest selle ajal sai rahulikku und lasta. Vahepeal ainult ajasid kaasvõitlejad ülesse ja ütlesid, et ära norska nii kõvasti. Kaks minutit üritasid kuulata mis räägitakse, aga kohe olid silmad kinni jälle. Valgusrakketidest ja suitsust ei mäleta ma mitte midagi. Kui laagrisse tagasi hakkasime marssima, ei saanud oma unest kuidagi lahti ja oli selline poolunes kõndimine. Viimasel ööl sai laagris isegi päris palju magada, sest pidime järgmise päeva katsumuseks ikka natukene puhkama.

 2. Raido kirjutas:

  Teisipäev, 30 november, 2010 at 19:11

  Mõned postitused tagasi lubasin rääkida sellest ainukesest korrast, kui meie RÜ meie peale tõeliselt vihastas. Üldiselt on see juba selles episoodis eespool kirja pandud, kuid lisaksin mõned omapoolsed mälestused.

  Niisiis neljapäeva hommik algas meil kibekiire asjade kokku korjamisega ja autode koormamisega. Viimane aeg oli ka oma jao kadunud varustuse elemendid üles leida (laagri peldikusse viidud labidas, jalad alla võtnud ja mõne teise jao telgi juurde siirdunud kirves vms). Teemast kõrvale kaldudes: peldiku kaevajad olid teinud väga usinat tööd ja selle augu ikka väga sügava kaevanud (ju olid poisid siis õnnistatud keskmisest pikema kasvuga) nii et mitme päeva jooksul ei oldud seda suudetud täita ja nüüd siis kulus jupp aega selle kinniviskamisele.

  Kui varustus Unimogidel ronisime kasti ja taas olime üksteise suhtes väga kokku pressitud. Ümberpaiknemise ajal sain umbes tunnikeseks silma kinni lasta ja ärkasin siis kui oli jäänud veel mõni kilomeeter sihtkohani. Selle aja jooksul oli üldine rahulolematus paisunud väga suureks, kuna poistel olid liigesed väga valusaks jäänud ja jäsemed ära surnud. See viis meie võitlusmoraali vägagi alla 😀 Viimased sajad meetrid oodati väga, millal kastist pääseb ning väljendati kõva häälega pahameelt, kui auto ei peatunud vaid edasi sõitis. Kuid siis ometi saabus see (võiks öelda, et suisa joovastav) hetk, kui auto jäi seisma ja tuli käsk jalastuda. Seda mis nüüd järgnes võib ette kujutleda kevadise vee pääsemisena paisu tagant: kõik kiirustasid kastist maha, et jalgu sirutada ja saada sellest vastikust ebamugavuse tundest lahti. Mäletan siiani seda tunnet, mis saatis neid esimesi meetreid, kui üritasin surnud jalgadega edasi komberdada ja aegamisi veri neis jälle ringi käima hakkas: suurepärane tunne oli! 😀

  Edasi järgnes laagri püstitamine ja kaitsepositsioonide rajamine. Maastik oli täielikult vastupidine eelmisele: raba ja oksarisu tegi edasiliikumise üsna vaevaliseks. Ja veel see kuradi vesi, mis tegi jalad märjaks!! Pimedas oli sellel maastikul okstesse takerdumata võimatu liikuda. Kõik meie tegemised võtsid palju aega, kuna väsimus ja väga palav ilm tegi oma töö. Lisaks söögiaeg viibis, mistõttu olid meie kõhud vägagi tühjad. Kõige selle tulemusena jäid meie positsioonid üsnagi poolikuks: osad ei jõudnud põlvelt laskepesa valmis ja seega tegid nad endale vaid lamades laskepesa (lamades laskepesa osutus hiljem paremaks lahenduseks, kuna sinna sai ilusti pikali heita ja silma kinni lasta, põlvelt pesas seda luksust endale lubada ei saanud).

  Kui mälu mind ei peta, siis mingi aeg samal päeval liikusime rühmaga jalgsimarsil mõned kilomeetrid edasi keskpolügooni ühe tankibasseini juurde, mis asus nn “Valge maja” läheduses. Ma võin eksida, kuid hiljem enne Kevadtormi asusid selles kohas JVP kaitsepositsioonid, mille kõrval asuvasse tankibasseini jäime me luurel olles oma BW-ga kinni (ei saand enam kaldast üles, kuna veorattad olid katki läinud). Tekkis naljakas olukord: vaenlane, keda me luurasime, aitas meid lahkelt ja tõmbas meie “Bannwageni” veest välja kuivale maale…

  Ühesõnaga selle basseini ümbrus oli jagatud nö harjutusväljadeks, kus siis kaader õpetas ja harjutas üksustega meie kompaniist erinevaid sõdurioskuseid, milleks olid siis jõe ületamine nii köiega kui lihtsalt relv pea kohal läbi marssimine, lagendikul ja metsas erinevate formatsioonide harjutamine (ahelik, noolepea, malelaud jne) kõige tipuks oli ilma abivahenditeta maja katusele ronimine ja teiselt poolt alla tulemine. Harjutusi sooritati jagude kaupa. Meie jagu tegi esmalt liikumisviise, seejärel siirdusime veetakistuse juurde, mille ületamist õpetas väga käremeelne seersant.
  Esmalt pani ta meid oma karjumisega vägagi paika. Kõigepealt pidime jõe ületama köit mööda rippudes edasi liikudes. Rakmed võisime tühjaks teha. Ainsate lisaraskustena võtsime kaasa tühjad rakmed ja relva. Kuna kõik ei jõudnud etteantud ajaga rakmeid tühjaks tehtud, siis alustasime me seda harjutust toenglamangus ja ootasime, millal ka kõige aeglasemad mehed lõpuks ometi niikaugele saavad, et võiks jõe ületamist alustada. Enne köiele ronimist hirmutati meid, et keegi oli juba vette kukkunud. See ei tõstnud meie entusiasmi sugugi. Mõned meetrid enne lõppu olid mul käed juba üsnagi läbi ja mõtlesin ,et krt nüüd ongi vette minek (märjaks ei soovinud me keegi saada). Jõudsin siiski õnnelikult ja kuivana teisele kaldale. Peale seda ol meil järgmiseks kibekiire rakmete komplekteerimine ja hoolitsemine, et midagi kaduma ei läheks. Peale mida siirdusime tankibasseini juurde ja läksime kolonnis, relva kõrgel pea kohal hoides, sellest läbi. Õppisime nn jõge jalgsi ületama. Vesi tõusis mul kohati üle rinna ja üldiselt oli uus ja huvitav kogemus see veekogu forsseerimine.
  Nüüd aga olid meie riided läbimärjad ning ega see ilmgi enam nii hea ja soe ei olnud (õhtune aeg, mil lõunane soojus hakkas vahetuma õhtuse jahedusega). Oma viimase harjutuse ootamine, milleks oli eelpool öeldud maja peal turnimine, oli väga külm ja ebamugav. Tundsin hiljem heameelt, et ma ei külmetunud.
  Peale neid harjutusi siirdusime tagasi laagrisse, kus meile anti 7 min aega kuivad riided selga ajada ja tee peal rivis olla. Kleepuvaid märgasid riideid ei olnud sugugi lihtne kiiruga vahetada. Nagu Timo kirjeldas, suutis nii mõnigi mees vägagi hiljaks jääda, mistõttu pidime toenglamangus neid ootama (sellisel hetkel võis ainult iseennast kiruda, et pidin ma nüüd nii vara valmis saama :D).

  Kahjuks järgnev karistusaktsioon ei piirdunud ainult lihtsa toenglamanguga – ülem oli tõsiselt (rõhk sõnal tõsine) vihale aetud (nii vihane oli ta ainult sellel korral terve SBK jooksul).
  Peale gaasimaskiralli ja jooksmise jõudsime lagendikule, mida Timo kirjeldas. Mina, kops nii koos, et see tundus vaid hernetera suurusena, viimaste seas..
  Seal pidime sööma õhtust. Kohale jõudes anti rühma esimesele rivile kolm, teisele kaks ja kolmandale rivile üks samm edasi marss! Ja n***imine võis alata: “Toenglamang võtt!!” Kõik viskavad toenglamangusse. Vaevalt oled jõudnud kätega maad puudutada, kui: “EI jõudnud!! Püsti” Jõuad vaevalt selja sirgeks: “Toenglamang võtt!!” Oled nagu välk pikali, aga jällegi: “Ei jõudnud!! Püsti!!” Ja nõnda meid seal peedistati, saateks varem kohale jõudnud rühmade itsitamine ja heameel, et nemad ei pea niimoodi võimlema. Eriti kaua me seal õnneks ei võimelnud. Ja võisime sööma hakata.

  Peale Timo kirjeldatud õppust, mille osad valju norskamise saatel maha magasid, marssisime oma laagritesse tagasi. Kõikjal valitses kottpimedus ja on täielik müstika, et keegi ei eksinud võõra rühma juurde ära, vaid kõik olid oma koha peal ja tulime koos laagrisse tagasi.

  Sellega ei olnud meie tegevus lõppenud, kuna öö sisustati vägagi tülikate häiretega. Pimedas ei õnnestunud mu seal kuidagi oma kaevikut leida, ja ühe häire ajal avastasin järsku ehmatusega, et olen liinist ette jõudnud ja asun meie laskepesade ees. Ma ei olnud ainuke, ligiduses oli veel üks võitleja, kes oli eksinud. Hakkasime siis koos positsioonide poole liikuma, kui meie pihta avati tuli! Omad pidasid meid vaenlaseks!! Komberdasime edasi ja üritasime ühtepuhku okste tõttu pikali kukkudes teada anda, et oleme ikka omad. Eriti võttis meid vanduma, kui otse meie ette üks vapper võitleja oma lõhkepaketid otsustas visata. Küll see võttis vanduma (pehmelt öeldes väljendas selle tekst seda, kui nördinud me olime, et meie pihta tuli avati ja meid lõhkepüakkettidega kostitati). Lõpuks ei pidand meie närvid vastu ja avasime vastutule… 😀 Peale mida rahunesime ja läksime rahulikult kaevikute juurde, milles olevad võitlejad suurde hämmingusse sattusid, kui omad ära tundsid. See ei olnud ainuke kord kui ma see öö kaevikute ette ära eksisin. Ühel sellisel eksiretkel sattusin ma kokku RÜ-ga. Kuna oli kottpime, siis ei näinud ta, kellega ta räägib. Tutvustasin ennast ja RÜ oli minuga igati rahul ja kiitis mind. Selgus, et oli häire ja ma olin üks ainukesi võitlejaid, kes laskepesadeni on jõudnud (tegemist ei olnud sellega, et ma oleks mingist uuest häirest teadlik, vaid ma lihtsalt olin ära eksinud ja seiklesin liiga kaua mööda metsa ringi ning juhuse läbi olin siis õiges kohas kui häire algas. RÜ-ga läksime seejärel minu jao telgini. Ta päris, palju mehi telgis on. Selgus, et kõik peale minu on seal sees. Seepeale käratas RÜ vihaselt: Kurat, praegu oli häire, üks mees jõudis ainult välja! Järgmise häire korral tulen viskan lõhkepaketi telki, kui ei saa telgist õigel ajal välja!!” Peale neid sõnu RÜ lahkus ja mina läksin telki puhkama. Mis edasi sel õhtul juhtus, ma ei tea, kuna jäin magama ega ärganud niipea.

  Unega seotud naljakaid juhtumisi, mida veel mäletan oli meil SBK laagris kaks. Üks neist oli seotud minuga ja see juhtus vanas paiknemiskohas: järjekordse häire ajal ärkasin alles siis kui enamus mehi oli juba telgist väljas. Küsimusele, miks mind varem üles ei aetud, räägiti mulle selline lugu: kui häire oli kõlanud, siis oldi mind üles raputada üritatud. Mina olin siis istuli tõusnud, enda ette põrnitsenud ja kolm korda hüüdnud: “Häireee!! Häireee!! Häireee!!” Peale mida olin mõnusasti jälle kerra tõmmanud ja edasi maganud 😀 Teine lõbus olukord oli meil viimases paiknemiskohas öösel. Peale häire lõppu ei jõudnud meieni samuti teade, et häire oli lõppenud ja võis telki minna. Lõpuks siiski taipasime, et häie oli läbi saanud ja hakkasime telgi poole liikuma. Ühes kaevikus kuulsime norskamist ja leidsime ühe võitleja kõhuli oma lamades laskepesas magamast. Raputasime teda tugevalt, et üles äratada, mille peale ta kostis: “Oota ma kohe tulen” ja magas rahulikult edasi…. 😀 Lõpuks siiski ta niipalju virgus, et sai telki mindud.

  Kui kellelgi nüüd peaks tekkima peale nende ridade lugemist mulje, et ma virisen või hädaldan, et vaadake kui raske ja jube meil ikka oli, siis tegelikult ei mõtle ma sugugi niimoodi. Juba tol ajal, kui need sündmused juhtusid, võtsime neid naljaga (ka nn “karistusi”). Ja praegu on neid aegu lihtsalt ütlemata mõnus meenutada. Me pidasime vastu kõigele, mis meid sõjaväes ees ootas ja saime sealt suure kogemuse edaspidiseks eluks.

Avalda arvamust