XLIX – Uued näod väljaõppekeskuses

Esmaspäev, 9 mai, 2011

Ajateenistuse 12 nädala lõpp ja 13 nädala algus (NAK)

Pühapäev

Meeleolu on üsna hea, sest tsiviilis on ikka ülim olla. Uskumatu. Varem vaba olles seda hinnata ei osanud. Nüüd on aga asjad risti vastupidi. Oskad hinnata iga hetke, mil viibid eemal Kaitseväest. Olen realist ja üsna kindel selles, et reservi saades mingi aja pärast jälle seda tsiviilelu enam sellise pilguga hinnata ei oska. Eks ma siis jälle mõtlen tagasi Kaitseväe aegadele. Hoolimata mõnusast meeleolust, tagasi kasarmusse just eriti ei kipu. Ja üks on kindel, uus nädal tuleb huvitav, sest saabuvad uued tüübid. Ja loodan, et meie enam vooditega rallida ei saa, sest las ka uutele jääb see mõnus võimalus.

Nädala kokkuvõte: Kõrgem auaste toob kaasa suuremad kohustused. Tundub, et elu Kaitseväes hakkab paremuse poole liikuma.

13 nädal

Esmaspäev

Koridoris kajab valjult „ÄRATUUUS!!!“ See tähendab uue nädala algust. Jälle on üks nädal vähem Kaitseväes olla. Igatahes oli tore tõdeda, et eelmise reede õppetunnid olid poistel värskelt meeles ja juba nelja minutiga olime kõik õues rivis. Hea, kui mehed oma tegude eest vastutust võtma hakkavad ja mõistavad asju, mis vaja teha on.

Pärast lõunasööki paitas meie silmi üks väga kena vaatepilt. Meie linnak oli täis tsiviilriietes noori mehi. See sai tähendada ainult ühte – uued poisid on saabunud. Ma ei varjagi kui rõõmsaks meie tuju läks, sest nüüd pole me ainsad keda pannakse. Aga jah, nad ei erinenud meist kui tulime. Vaadati arglikult ja uudistavalt ringi, mis toimuma hakkab ja ütleme nii, et ühtegi naeratust ma nende suudelt välja ei lugenud.

Eks see on üks kõige raksemaid momente ka. Sa ei tea mida sa täpselt pead tegema ja kuidas käituma. Sa ei tea kas su ülemused on normaalsed või m*nnid. Sa ei tea, mis meestega sind kokku pannakse, on nad asjalikud või lihtsalt mingid rullnokad, kellel meri põlvili. Kuradi palju sõltub alguses ikka heast juhusest.

Pärast lõunat, kui uued klemmid käisid oma varustust toomas, tegime meie militaarsporti. Läksime taktikavormis ja kiivritega jooksma. Lisaks jooksmisele harjutasime ka koostööd, vedades mööda põldu redeleid ja kive, ronides üle seinte ja joostes läbi mingite varemete. Lisaks pidime haavatuid vedama mööda kände ja mägesid. Paljud said sellest vägagi mõnusa fiilingu. See polnud jälle lihtsalt mingi dressidega perimeetri jooksmine.

Nagu ka meie ülem ütles – tossudes ja dressides on kerge joosta, aga see ei näita teie võimekust lahinguväljal ja seda me nüüd harjutama hakkamegi. Meile see igati sobis, sest iga vaheldus paremuse suunas Kaitseväes on alati teretulnud. Ja kuna ülem oli meil igati aktiivne, lubas ta selliseid treeninguid meile võimalikult palju tegema hakata ja ütles, et ärge kartke, fantaasiast mul puudus ei ole.

Teisipäev

Buss toob juurde üha uusi ja uusi nägusid. Meil on neid vaadates palju nalja – pakun, et see pole vastastikune. Nemad lihtsalt püüavad kohaneda ja naljast on veel asi üsna kaugel. See kõik sõltub palju muidugi inimesest endast. Tuleb tõdeda, et vaataks tõesti nagu peeglisse. Olime kolm kuud tagasi täpselt samas seisus. Ainuke vahe oli see, et meie teenime üksteist kuud ja nemad kaheksa. Mõnus on vaadata ja nägu läheb naerule, kui neid vaadata marssimas või käsklusi täitmas. Kõrvaltvaatajana nagu kari lambaid. Olime ise samasugused, seega tean, et nädala lõpuks on olukord juba täitsa ok.

Õppisime taaskord kolmnurk laagri hõivamist. Õnneks ei roninud me selle tegemiseks metsa vaid tegime seda kasarmu ees põllul. Lisaks õppisime koostama maastikumudelit. See on põhimõtteliselt käepärastest vahenditest maapinnale tehtud kaart, et anda käsku või selgitada mingit ülesannet.

Tunnist tulles tõime kaasa parajalt palju sodi ja heina. Kohe tekkisid koristamise pärast pinged. Osad mehed arvavad, et kui nad pole enam reamehed vaid õppurid, on neil kohe õigus koristamisest viilida. Nii see ikka pole, sest oleme kõik sama auastmega, lihtsalt osad kujutavad endale liiga palju asju ette. Kuna koristamist tehti suhteliselt üle käe, siis sellega ülemad rahul ei olnud. Saime kohe kanni selle eest ja hoiatati, et kui selline asi korduma hakkab, siis saame seda nädalavahetusel harjutada. Selline asi veel puudus! Igatahes usun, et see peaks olema piisav motivaator asju korralikult teha.

Tegelikult ega olukord polnud ka hull, aga kuna oleme uute ülemate käsutuses, siis tahavad nad alguses korda kehtestada ja asjad paika panna. Sest kui alguses suhtuda lõdvalt, siis ei taha ette kujutadagi, mis toimub paari nädala pärast. Eks me saame seda ise siis ka praktiseerida kui oma mehed ükskord kätte saame. Tuleb loota, et kaader nendega head tööd teeb, sest siis on meil sellevõrra lihtsam.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 9 mai, 2011 at 21:01

  N-ltn Meos ja tema militaarsport – need kaks meenuvad esimesena mõeldes tagasi NAK-le. Peale selle meenub veel kursuse vanem ja tema komme meile koridoris rivis olles kurikaga mööda päid anda (õnneks kiivrid olid peas).
  Mina olen elupäevad võhma poolest üsna tagasihoidlik olnud. See seletab, miks ma just erilisse vaimustusse ei sattunud, kui me Meosega tema militaarsporti tegime. Huvitavaks tegi selle muidugi see, et me ei käinud lihtsalt tuima näoga jooksmas, vaid tegime sekka igasuguseid vigureid (nagu sellest ja järgmistest postitustest kindlasti lugeda saate). Seoses selle militaarspordiga jään pikkisilmi ootama seda postitust, milles sa hakkad kirjeldama kuidas me prügi metsa jätmise eest ergutusena saime lasketiiru kõrval mudalompides ja tiikides aeleda. Etteruttavalt võin põnevuse tõstmiseks lisada: kaadrist kursuslane (väeosa psühholoog, kes pidi endale ameti pärast pulgad peale saama ja alati meiega kõik kaasa tegi) peale mudarallit (põrgut) endaette vandus: “Kurat, kupis me nii küll ei teinud…”
  Uute võitlejate kohta niipalju: me olime just kurilkas tossutamas, kui esimene sats saabus. Nii mõnus oli neid vaadata. Eriti nalja tegi mulle nende soengud. Mõnel oli korralik karvapall peas – nii mitu aastat hoolsalt kasvatatud.
  Olin neil päevil toimkonnas. Päeval harjutasid nad kasaru ees rivi. Ma ei mäleta, mille pärast ma õue läksin, kuid mäletan seda, et ma sain ühelt leitnandilt pahandada, kuna ma ei tervitanud teda – noo aga ma ei märganudki teda, kuna päike paistis silma. Aga seleta talle seda, et päike paistab silma… 😀 Pobises veel, et ise NAKis, et peaks noortele eeskujuks olema. Olingi. Kutsusime noori nokkadeks ja vaatasime neile ülalt alla.
  Too kord oligi kogu minu teenistuse viimane toimkond mis kestis õhtu viiest hommiku kaheksani. Millegi pärast oli lühendatud aeg.
  Toimkonnas olles ajas mind muigama see, kui vahetult enne öörahu tuli kiirustades üks uus võitleja ja palus kogelevalt, et kas ta võib prügi välja viia. Ei võind. Viisin ise hoopis.

 2. Raido kirjutas:

  Kolmapäev, 11 mai, 2011 at 11:40

  Laadisin sinu jutu ilustamiseks mõned fotod üles. Link avaneb nimel klikkides.

Avalda arvamust