XLIII – Eksamid ja ulatuslik puistamine

Esmaspäev, 28 märts, 2011

Ajateenistuse 10 nädal (SBK)

Teisipäev

Tänaseks eksamiks oli „välioskused“. Seal pidime oskama liikumisviise ja käemärke. Lisaks tuli näidata oma teadmisi kuulipilduja peal. Kõige lihtsamaks osutus rivieksam. Võrreldes ülikooli eksamitega on need ikka suhteliselt lihtsad. Seda muidugi mitte kõigile, sest inimesed on erinevad. Mõned läksid eksamite ajal päris närvi ja üleüldse tundub, et poiste kannatus hakkab vaikselt katkema.

Siiski on jäänud loetud päevad SBK lõpuni. See terendaks ees juba nagu reserv. Sest lõpuks ometi saab siis koju ja seda lausa üheksaks päevaks – milline õnn. Loodan, et te suudate ette kujutada kui väga me seda ihkame. Sest mõelgem ise – täiesti uus ja võõras keskkond, eemal sõpradest ja perest, tehes ühtlasi asju, mis pole just kõige huvitavamad – ja nõnda 2,5 kuud jutti. Pole just meelakkumine. Siinkohal ma ei taha hakata üldse mõtlemagi meie isadele, kes pidid kordades hullemat välja kannatama kolm aastat. Võõras väes ja võõras keeles, tuhandete kilomeetrite kaugusel oma kodupaigast, kesise puhkuselootusega jne – tundub üldse üle mõistuse. Ja ega ennem sellest aru ei saa, kui seda vähegi kogeda saab.

Õhtul oli suhteliselt tavaline rutiin. Lugesin oma raamatut ja mõtisklesin niisama elu üle. Lisaks tuli ka tegeleda õppimisega, sest homme on viimased neli eksamit ja tahan need normaalselt ära teha. Ega ei tahagi mingit maksimumi saavutada, selleks nagu motivatsiooni pole meile antud, peaasi et lihtsalt läbi ei kukuks. Kui eksameid ära ei tee, siis öeldi, et linnaloa saamise võimalused on kesisemad. Kuna mul niigi laskmine pekki läks, siis seda jama pole küll vaja. Seega väike kordamine ja magama ära, eks homme paistab mis saama hakkab.

Kolmapäev

Õnneks on siis täna viimased neli eksamit. Ja nendeks oli side, kauguste hindamine, topograafia ja meditsiin. Õhtuks olid need kõik kenasti tehtud ja ütleme nii, et päev läks vägagi kiiresti. Kui vaid kõik päevad nii kiiresti läheks! Siis me oleks vist juba reservis…

Lõpuks pandi seinale üles ka pingerida eksamite tulemustest. Ise olin päris rahul. Olin kuskil viiekümnes ja ainult siis see laskmise asi ebaõnnestus. Vene kuttidel oli seis vähe täbaram ja nii mõnelgi oli rohkem eksameid läbi kukutud kui ära tehtud. Eks siis ole näha kas need tulemused meil tulevikus hakkavad ka väljalubasid mõjutama – loodan et mitte.

Neljapäev

Hommikupoolne sisustati meil orienteerumisega. Tänu väikesele trükiveale ühe koordinaadi osas, panime korralikult puitu. Ma veel enne teele asumist küsisin ülemalt, et kas see number peabki selline olema. Saades jaatava vastuse, asusime teele.

Pärast tund aega otsimist ja sumpamist mingis kuradi võsastikus saime aru, et nii need asjad olema vist ei peaks. Tulemuseks oligi see, et peale kolme tundi jooksmist ja kasarmusse saabumist saime teada, et peame selle õhtul uuesti tegema – nii äge. Sellised asjad viskavad normaalselt kopa ette. Samas ega seal vahet pole, saabki trenni teha.

Õhtul oligi uus katse, seekord ma siiski enam joosta ei viitsinud ja jäin lennuvälja värava juurde ja andsin ühele tüübile oma lipiku ka kaasa, et ta selle ära täidaks. Seega minu orienteerumine läks põlluserval istudes ja ilusat sügisilma nautides.

Riviplatsil oli jällegi meie nelja pioneerirühma poolt tekitatud mölin see, millega ülem rahul polnud. Kasarmu ette jõudes käskis ta viiendal rühmal kükki võtta. Me tegime suured silmad ja saime aru, et ka temal kammib. Eks ülemad vajavad samuti puhkust, sest 160 mehe treenimine ja nende eest vastutamine pole just kõige kergem töö. Mõistan igati, kuidas see kopa ette võib visata. Mina ennast sellises ametis küll ette ei kujuta. Lõpuks kui ta nägi, et keegi sikli asendit ei võta, sai ka tema oma veast aru.

Kasarmusse jõudes oli meil tuju muidugi ülev, sest juba homme algab meil puhkus. Kes mõtleb siis naistest või joomisest või mõlemast. Pakun, et homme samal ajal on kolm neljandikku meestest korralikult juua täis. Endal mingit vajadust alkoholi järgi pole, aga jah – nii mõnegi mehe kurk kuivab.

Õhtul toimus ulatuslik läbiotsimine, et me midagi tsiviili kaasa ei veaks. Kapid pidime ise segi keerama ja kõik asjad välja katkuma. Mõnel oli kapis nii palju tühje pudeleid, et küsiti: „kas kardad eriti hullusti majanduslangust?“ Leiti hülsse ja üks lõhkepakett (selle eest tuleb kindlasti ka mingi karistus). Lisaks leiti veel üks playboy, fhm-e ning kondoome (ärge minult küsige milleks neid kellelgi seal vaja oli).

Kontroll kestis ca 3 h ja pidime selle aja koridoris olema. Saime siis kätte oma embleemid ja nüüdsest alates oleme täieõiguslikud pioneerid. Igati uhke tunne oli see endale külge õmmelda.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Kiis kirjutas:

  Esmaspäev, 28 märts, 2011 at 10:43

  Need eksamitulemused ei mõjutanud mitte midagi, see oli lihtsalt üks variant, millega üritati motiveerida võitlejaid rohkem õppima. Kui ma ei eksi, siis naki jooksul ei saanud ma kahel nädalavahetusel välja, üks kord oli b-kati minööri eksami pärast( naki teema) ja teine kord pidin laatsas olema. See tüüp, kellel lõhkepakett kapis oli, oli minuga samas rühmas ja ei mäleta küll, et talle selle eest mingeid sanktsioone rakendati.

 2. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 28 märts, 2011 at 11:00

  Läbiotsimise ajal, kui me koridoris seisime, leidis ülem aja sobiliku olema, et viimased rühmaharjutused ära teha. Peale harjutusi võisime lõpuks põrandale istuda. Minu mäletamist mööda nii mõnigi rühm seisis kogu selle läbiotsimise aja koridoris rivis püsti. Millegipärast meie rühma läbiotsimine venis. Nii et kui teistel läbi sai suunati nende ülemad meie omadele appi.

  Läbiotsimine algas kasarmu ees. Pidime rivis seistes käed laiali ajama ja ülem kobas meid läbi. Kui järg minu kätte jõudis, astusin sammu ette, et oleks rohkem ruumi. Selle peale ühmas RÜ muigamisi: “Kas teid on varemgi läbi otsitud?”

  See oli tõesti naljakas koht, kui RV tuli RÜ juurde Playboy ühes käes ja kondoomipakk teises käes ja kandis ette, mis ta leidnud on.

  Embleemid saime kätte suht hilisel ajal (umbes 11 paiku) õhtul. Vahepeal, kui õmblemine poole peal oli, siis kamandati meid kasarmu ette rivvi. Mul oli embleem poolikult küljes alles. Suskasin nõela varrukasse ja kerisin niidi sinna ümber niihästi kui sain ja jooksin rivvi. Küll see niit tilbendas tuules hästi! 😀 Niit läks korralikult sassi ja hiljem oli edasiõmblemisega paras jant.

  Peale rivistust saime öörahule. Käsk oli, et hommikusöögiks pidi meil embleem küljes olema. See tähendas paljudele võitlejatele pimedas toas tänavalaterna valguses (kui paistis tuppa) õmblemist. Mõni üksik õnnelik kelle Rootsi taskulamp töötas, kasutas seda punase filtriga. Minul oli õmblemine aga üsna käpas. Õmblesin kiirelt külge ära. Kvaliteedile rõhku ei pannud, kuna kavatsesin lasta selle hiljem masinaga uuesti külge õmmelda. Sain napilt tulede kustutamise ajaks valmis ja võisin magama heita.

  Poisid ootasid teõpoolest puhkust nagu reservi. Keegi ei mõelnud sellele, et peale puhkust tuleb ju tagasi tulla. Oldi sellise suhtumisega, nagu ajateenistus oleks juba läbi.

  Sõdurivande paraadi käisime mitu korda harjutamas. Ja minu arust samal neljapäeval (päev enne paraadi) õhtupoole juhtus meil selline lugu: harjutasime marssimist ja KÜ abi luges parasjagu ette, mida võime teha ja mida mitte. Üks keelatud asjadest oli salve mahapillamine (salv oli relva küljes ja ainult osav vend võis selle sealt käte abita kätte saada). Aga umbes sellel ajal, kui RÜ abi oli selle ära keelanud, kellegil see siiski juhtus. Kukkus kõlava kolakaga asfaldile. Jällegi itsitasime, sest jube naljakas oli. Mis poisist sai, seda enam ei mäleta.

  Ja üks asi, millest sa, Timo, oled unustanud rääkida on MF 1928. Milleks seda meile vaja oli ja kuidas me seda õhtul peale rivistust pimedas distsipliini alleel õppimas käisime. See võis olla kusagil vahetult enne SBK metsalaagrit.

 3. Timo Porval kirjutas:

  Esmaspäev, 28 märts, 2011 at 20:15

  Jep, kindlasti on teemasid, mida pole jõudnud katta. Aga MF1928 oli siis kood, mida iga vend midi unepealt teadma. Kui ma ei eksi, siis selle eesmärk oli see, et ülevalt alla liiguks info ja kõik teaks seda. Alleele seda õppima minnes otsustasid mõned mehed aga suitsu teha ja seadsid enda heaolu teiste omast kõrgemale, mis tekitas palju mölinat ja “rahvuste” vahel paksu verd. 😀 Tagantjärele päris koomiline mõelda.

 4. Janek kirjutas:

  Teisipäev, 29 märts, 2011 at 17:30

  Osadel juhtudel mõjutas linnalubade saamist tulemus laskeeksamil, aga seda tõesti osadel juhtudel.

 5. Mikk kirjutas:

  Kolmapäev, 30 märts, 2011 at 13:53

  see peale puhkust tagasi minemine oli isegi hullem ,kui päris alguses minek.Mott oli ikka nii maas,et kole kohe ! Kuigi bussis “mörgas” sõduriraadio,et nüüd saab iga nv välja siis väeosas saime teada,et jagude kaupa.Ma olin neljas jagu ! Ja mott langes veelgi 😀

 6. Ivo kirjutas:

  Kolmapäev, 30 märts, 2011 at 14:19

  Väljasaamisest vist hakatakse hiljem rääkima, kuid mina sain küll vist pea iga nv välja mis välja oli võimalik saada. Esimesed 11 nädalat käisin küll kodus, hiljem läks olukord vähe hapumaks (peamiselt teiste süül), kuid mitte midagi kontimurdvat.

  Kuid jah, ähvardati küll, et kes läbi kukub, see võib kojusaamisest unistada, kuid reaalselt mingit vahet polnud. Ise tõmblesin päris palju, et kuld välja teenida, kuid poolteist punkti jäi ikka puudu (mul oli mingi 271,5 ja vaja oli vist 273).
  See läks tõenäoliselt selle taha, et KP eksami ajal unustasin relva kokkupannes taandurmehhanismi välja:( Kui avastasin, et mingi toru on üle, siis ruttu relv lahti ja jupp sisse, kuid jah.
  Lisaks kui oli kauguste mõõtmine, siis ajasin rekka garaaži tavalisega sassi (ukse kõrguste vahe on ligi 2X) ja siis pakkusin hoone kauguseks kaks korda rohkem kui reaalselt oli:/
  Või oleks rohkem treeninud ja kümme kätekõverdust rohkem pigistanud ja jooksu paarkümmend sekundit paremaks:)
  Rumalad vead, mille pärast viis päeva lisapuhkust saamata jäid. Jõulude ajal kodus olla oleks ikka tahtnud, kuid õnneks sain aastavahetusel välja, seega midagi hullu.
  Meil sai kulla ainult kolm meest ning ma olin esimene, kes ilma jäi. Tunne oli ikka eriti nukker.
  Üldiselt need eksamid midagi väga hullu polnud, õppides praegu erinevate ainete eksamite jaoks ülikoolis, tekib tihtipeale lootusetuse olukord.

 7. Tank kirjutas:

  Neljapäev, 31 märts, 2011 at 03:23

  Pagana ´huvitav neid jutte lugeda. Selgub, et üldiselt asi nagu väga leboks läinud, samas mõne koha pealt n…takse, mille peale isegi ei oleks tulnud. Meil näiteks ainus läbiotsimine leidis aset enne näljalaagrit, seda, et keegi oleks hülsse või lõhkepakette julgenud noorteajal salaja oma kapis hoida, ei kujuta üldse ette.
  Aga need eksamid olid ka meil rohke formaalsus.
  Samas mina käisin ajateenistuses kümmekond aastat tagasi ja leian, et kui praegu on sellega võrreldes lebo, siis sama rääkis mulle üks üleajateenija kes oli ajateenistuses olnud kuskil 1994-1995 aasta paiku. Ta rääkis, et mis teil viga, kord kuus või isegi kahel korral saate ikka linnaloale, peale noorteaega erilist keppi pole jne. Mõned aastad varem oli nii olnud, et kui üldse tahtsid välja saada, tuli seerudele maksta; jaoülemad käisid pea igal ööl hüppes ja tagasi tulles rivistasid alluvad (kui nad olid noored või vähemalt esimese poolaasta vennad) üles ja nõudsid arvete kinnimaksmist jne. See veebel, kellega sellest juttu oli, ei saanud pool aastat kasarmust välja kuna vanematel lihtsalt polnud talle raha anda. Selles mõttes rõõm lugeda, et sellist porri tänapäeval pole.

 8. Ivo kirjutas:

  Laupäev, 2 aprill, 2011 at 00:36

  Lugesin Aleksander Torjuse “Sina ei pea mitte teadma” mingi aeg tagasi läbi. Kuigi mingeid sarnasusi tänasega on, siis tundus kaheksakümnendate tööpataljon kuskil Venemaa pärapõrgus nii hull, et oleks endalegi kuuli pähe lasknud. Küll on ikka hea, et tänapäeval sellist jama ei pea läbi elama ning saab enda aja niivõrd-kuivõrd inimlikult läbi saata.
  Kuid mingi distsipliin peab siiski olema, muidu kannatab üksuse ühtekuuluvus kõvasti. Pioneeripataljonis oli minuarust piitsa ja prääniku suhe siiski päris paigas (kui ebaloogilisena see ajateenistuse ajal ka ei paistnud).

 9. Tarvi kirjutas:

  Esmaspäev, 4 aprill, 2011 at 08:48

  Piitsa ja prääniku osas Ivoga igati nõus. Pioneeris oli (vähemalt 04/05) kord majas ja huvitavat tegemist jagus samuti.

 10. Timo Porval kirjutas:

  Esmaspäev, 4 aprill, 2011 at 18:50

  Tank, päris hull lugu siis. Hetkel tundub olevat fookus seal, et mehest saaks korralik sõdur. Muud jama on ka kindlasti, kuid oluliselt vähem kui tol ajal.

  Piitsa ja porgandi osas nõustun eelkõnelejatega.

Avalda arvamust