LII – Unesegasena riviaruannet ette kandes

Esmaspäev, 30 mai, 2011

Ajateenistuse 13 nädala lõpp ja 14 nädala algus (NAK)

Pühapäev

See on tore päev, mil pidin toimkonda astuma ja seekord korrapidaja kohale. Eriti mul ajaga ei vedanud, sest korrapidaja saab magada kella kaheksast kuni kaheteistkümneni päeval. Meie aga pidime kohe hommikul metsa minema. Noorte ülemused käisid minu juures ja andsid mulle käsu täna öösel eriti hoolikalt kontrollida territooriumeid. Küsisid veel naljatades, et kas mul valged kindad ja vatitikud on olemas. Ütlesin, et neid ma ei vaja.

Käsk on käsk ja kell 22.20 asusime kontrollima territooriume. Mulle muidugi selline nokkimine eriti ei meeldi, kuid pikas perspektiivis on see hädavajalik, et noored harjuksid korralikult koristama. Sest kui hiljem on territooriumitega jama, siis pähe saavad ikka seersandid, mitte reamehed.

Enamus territooriumeid olid täitsa korralikud, aga no väikeseid vigu leiab alati. Seega panime kõik puudused paberile kirja ja ajasime järjest kõik rühmad üles ja panime nad koristama. Ega neil hea ei olnud muidugi, saad pooleks tunniks silma kinni ja juba uuesti pead asuma koristama. Mis teha, see ongi Kaitsevägi, mitte mõnus kodu, kus sa teed just seda mida sina soovid.

Üks rühm koristas lausa poole kaheteistkümneni. Kui läksime oma meeste territooriume kontrollima, oli see ikka allapoole igasugust arvestust. Kuna aga oma võitlejaid üles ei hakka ajama, lasin päevnikel selle korda teha. Hommikul teen igatahes selle porno kohta neile märkuse, nii ka päris ikka ei saa.

Kõige raskem moment tekib toimkonnas mingi nelja ja viie vahel. Siis ma nokkisin ikka päris hoolega. Lihtsalt ei suutnud silmi lahti hoida. Ja nii tiksudes avastasin, et korrapidaja abi on vahepeal ruumi tulnud ja pool unesegasena kandsin talle perfektselt ette riviaruande. Ega ma ei tea, kas ta aru sai, et ma tukastasin – vähemalt ta ei öelnud küll midagi. Selline olukord pani vere muidugi korralikult käima ja und enam ei tulnud. Igatahes vedas, sest nii vahele jäädes võib väga kergelt saada lisatoimkonna osaliseks ja no seda nüüd küll vaja ei ole.

Nädala kokkuvõte: Tore on vaadata kui uusi mehi juurde tuuakse – siis pole meie vähemalt ainsad keda jälgida. Kiired me juba oleme, kuid endiselt vaja õppida koristamist. Loodetavasti ei tule sellest mingeid jamasid.

14 nädal

Esmaspäev

Kulges tavapärane hommikune rutiin, ainult selle vahega, et olin väga väsinud. Magamata öö võttis oma. Pärast seda, kui olime mehed sööma viinud, minu toimkond lõppes ja tuli minna kolmeks päevaks metsa.

Liikuma hakkasime kuskil kella 11 paiku, sest toimetamisi oli väga palju ja organiseerimine Kaitseväes on ikka suhteliselt aeglane. Seega esimene etapp oligi motoriseeritud rännak. Ronisime autole ja meie metsalaager võis alata. Peale mõningast sõitu (ca 20 km) tegime oma laagrisse väikese rännaku. Kuna oli taktika laager, siis nö olukord ja vaenlase oht oli kogu aeg peal. Seetõttu pidime vastavalt liikuma.

Peale 10 minutit kõndi viskas ühel ülemusel korralikult üle ja saime korraliku sõimu. Et kas kurat te SBK ajal üldse midagi ei õppinud ja ronite üksteisele perse nagu Villu ja Janno. Tema vihapuhangutega oleme harjunud ja pigem teeb see meile nalja ja nii vaikselt kuulasime ja tegime omad järeldused. Igatahes ilm oli väga ilus ja liikumine männimetsas oli igati mõnus. Ainus asi mis oli jama, oli see, et mind pandi lampi kuulipilduja abiks ning minu seljakotis oli veel 400 lintidesse laetud padrunit, mis seda kotti mitte kergemaks ei teinud. Seega kui oli vaja põlvele võtta, kõhuli visata või kiiremaid samme teha siis ma eriti õnnelik ei olnud.

Jõudnud laagripaika, panime oma bibid üles. Telke meil see laager kaasas ei olnud. Valmistasime laagri ette nii nagu vaja, et ööseks oleks kõik valmis nagu vaja. Pärast seda tutvustati meile olukorda ja tegevust mis toimuma hakkab. Õhtul oli meie ülesanne sooritada luure vaenlase tagalasse ja selgitada nii palju infot nende kohta välja kui vähegi annab. Kindlasti tuli vältida tulekontakti.

Pärast seda infot pidime ette valmistama oma käsud. Kui need olid olemas, valis meie ülemus välja ühe mehe kes kogu seda asja juhtima hakkab. Selleks osutusin mina. Ega ma väga õnnelik ei olnud, sest pea ei lõiganud nii kiirelt kui vaja – väsimus passis korralikult sees. Sellest hoolimata andsin oma jaole käsu, millega ülemused päris rahule jäid. Seejärel arutasime veel jaoga läbi kuidas ja mis toimuma saab ning jäime ootama pimedust, et teele asuda.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Teisipäev, 31 mai, 2011 at 22:25

  Avastasin täna oma sahtlipõhjast musta värvi tugevate kaantega märkmiku. Toosama, kuhu ma NAKi jooksul ja hiljemgi käskusid ja muud tähtsat üles tähendasin. Tõsiselt kahju on sellest, et teenistuse lõpu poole sai seda märkmikku metsalaagrites tualettpaberi aseainena tarvitada mistõttu on sealt üsna mitmeid nüüdseks juba üsna väärtuslikke lehekügi kaduma läinud.
  Miks ma sellest märkmikust räägin: selles avastasin ma mõned leheküljed, mis kirjeldavad antud metsalaagrit ja seal antud käske jm. Mõnele ehk tundub see huvitav lugemine olema. Hoiatan ette, et käekiri, mis märkmikus eineb, on üsna rutuline ja lohakas. Kasutatud on ka lühendeid. Koostöös möödunud aastatega on nüüd üsna raske/segane aru saada, mis tookord kirjutatud on. Aga proovin sellegipoolest selle siia kirja saada. Vabandan ette ära, kui tekst tundub väheke segane.
  “Vaenlast” mängis Scoutspataljon. Nad liikusid Unimogidel.

  Niisiis Kõneall olev metsalaager toimus 6.-8. okt 2008. Ilmad olid kuldsed: soojad, kuivad, vaiksed ja päikesepaistelised. Bibide all oli lausa lust magada. Sisuks oli õppida/harjutada patrulllaagrit (harbour/kolmnurklaager). Vastase luuret ja varitsust. Laagrisse ja varitsusse rühmitumist. Laagrirutiini. Alalt eemaldumist. Asukoht oli KV Keskpolügoon Linajärvede ümbrus.

  Rännakukäsk:
  Päike tõuseb 07.00. Loojub 19.00. Kirde-edela suunalised kaks teed.
  Olukord: Vastase põhiüksused peavad lahingut meist 100km ida poole. Omi üksusi meie alal pole.
  Ülesanne: 061300OKT08. Luure- ja varitsuspositsioonid läbi viia. Teostus: Harbouri alad ruudus 3388. 060500OKT08.
  Koordineerivad isntruktsioonid: Karjääri loodenurk – varu kogunemiskoht. Automaatidel kõik salved täis laadida. KP lindid täis laadida. Igale võitlejale 1,5 L vett.
  Side: HARRIS: 79000, varusagedus 49325. MOTOROLA 2R kanal 3. Laager on maha jäetud – PESA.
  Lahingkontakt – KIVI.
  Parool – KIRJA-PART.
  Lahinghüüd – TÄÄK.

  JAO LUUREKÄSK:
  ASUKOHT: ruudus 336 887. Põhja suunas 3 km Tallinn-Peterburi maantee. Tapa jääb 25 km lõunasse. Oodata sadu. Pilves ja selgimistega ilm. Noorkuu.
  OLUKORD: Omad üksused 24 h raadiuses puuduvad. Vaenlane on tegutsemas Linajärve äärsetel aladel, Keskpolügoonil.
  ÜLESANNE: Läbi viia luurepatrull. Jaol selgitada välja vanelase asukoht/laager ning tegevus. Kirja panna.
  TEOSTUS: Pooljagudega sooritada luurepatrull 062100OKT08 – 070300OKT08. Patrullid väljuvad peale õhtust “Stand to”-d kell 20:00.
  KOORDINEERIVAD INSTRUKTSIOONID (KI): Jaovarustus jääb maha. Isiklik varustus kaasa. Varukogunemiskoht: teerist 347 895, kehtib kuni 071000OKT08. 18.30 terve jagu lagendikul.
  SIDE: KIRJA-PART (parool), TÄÄK (lah. tunnus). Kutsung T2 TR -rühmavanem. Asendus JÜ-JÜA- 1.PJ1.M (jaoülem-tema abi- 1.pooljao 1.mees).
  Vältida igasugust kontakti vaenlasega!

  Peale edukat luurekäiku saime kogutud andmete põhjal RÜ varitsuskäsu, mille põhjal tegime oma jaole varitsuskäsu.

  RÜ VARITSUSKÄSK:
  Asume Linajärve lähistel. Põhjas u 3 km on TLN-Pet.buri MNT. Lõunas u 25 km asub Tapa.
  1. OLUKORD: Meie piirkonnas omad üksused puuduvad. Meie tugipunkt asub Linajärve ääres. Vaenlase eeldatav ül. on liikuda läbi Keskpolügooni edela suunal. Ilm vahelduva pilvisusega. Püsib vihmaoht. Noorkuu.
  2.ÜLESANNE: Taksitada vaenlase liikumist Keskpolügoonile.
  3. TEOSTUS: Teeristile koordinaatidega 358 893 teha varitsus kell 071500OKT08. Selleks määrata ära tapmis- ja äralõikegrupid ning nende ülemad. KP ja tema abi on tapmisgrupis. Peale varitsust kogunemispunkt 379 887. Varu kegunemispunkt 363 889. Kehtib 071800OKT08. Varitsusrünnak põhjast-lõunasse. Tuli avada sihitud KP valangu peale. Kui midagi läheb teisiti, kui plaanis, varitsus lõpetada ning liikuda märkamatult kohtumispunkti.
  4. TAGALA: Kaasa võimalikult palju lahingmoona. Labidad-katelokid maha jätta.
  5. JUHTIMINE, SIDE: Raadiosidet ei toimu. Käemärgid ja häälkäsklused. Varitsus lõpetada ja koguneda kogunemispunkti – TŠISTOV,
  laibakontroll – PÄIKE,
  lah. tunnus – TÄÄK,
  parool – KIRJA-PART.
  Motorolal kanal 3, TR-RÜ, TT-RV, T1, T2, TJ-jaod.

  Selle käsu põhjal tegime oma jagudele käsud. Minu käsk täitmisele ei läinud, kuna varitsust valiti läbi viima teine võitleja. Tema tegevusplaan oli üldjoontes sarnane.

  Minu jao varitsuskäsk nägi välja selline:

  Asukoht: Meie praeguse asukoha koordinaadid on 349 896. Põhja suunas 3 km TLN-Pet. buri mnt. Lõunas 2,5 km Linajärv.
  Olukord: Omad üksused piirkonnas puuduvad. Vaenlane liigub läbi keskpolügooni põhja-edela suunal.
  Ülesanne: Takistada vaenlase edasiliikumist mööda Läsna-Surju teed.
  Teostus: Varitsus ajavahemikus 080900OKT08 – 081200OKT08 teeristi ja maja vahelisel alal.
  Varitsusele liikumine: liigume malelauas teeristini, sealt pöörame paremale, käime 500 m ja teeme järsu jänesehaagi vasakule. Leiame kogunemiskoha ning teostame esialgse maastikuluure. Sinna tulevad kaasa gruppide ülemad ja üks virgats. Tapmisgrupp: mina, KP+abi, +Aave, Tilga ja Zarubin. Parema äraläikegrupi (ÄLG) ülem on Suigusaar, abi on Veetlev. Parem ÄLG: Petmanson, ülem. Animägi, abi. Tapmisgrupi järjestus, vasakult: Aave, Saadi/Roots (KP/abi), mina, Tilga, Zarubin. Tuli avada KP sihitud valangu peale.
  Eriolukorrad: kui varitsus kukub läbi, koguneda rühmakontrollpunkti, koordinaatidega 351 894. Kui vaenlast ei tule, siis kell 12:00 varitsus lõpetada. Hiljemalt 15.00 liikuda lõpp kontrollpunkti, et edasi siirduda kasarmusse.
  Varitsusse kaasa kaks laetud salve, suits ja lõhkepaketid- Labidad, gaasmaskid ja katelokid jätame maha.
  Tagala: jagatud homse õhtuni kuivmoon. Vett ja toitu juurde ei tule.
  Side: Eetrivaikus. Side ainult häda puhul.
  Laibakontroll-RAIBE.
  Tunnussõna-JOHN-LENNON.
  Varitsus on läbi/eemalduda-TŠISTOV.
  Lah. tunnus – TÄÄK.
  Parool – KIRJA-PART.
  Laager hüljata-PESA.
  Lahingkontakt-KIVI.
  RÜ-TR, RV-TT. 2. jagu T2.

  Kokkuvõtvalt: NAKi sisuks oli õppida jagu juhtima läbi käskude andmise. Ja seda saime enam kui piisavalt ka harjutada.

 2. Ivo kirjutas:

  Kolmapäev, 1 juuni, 2011 at 12:51

  Haha, eemaldumiskäsk Tšistov. Üks sööklas töötavatest naistest rääkis, et tema enam põhimõtteliselt Tšistovile toitu ei jaga. Et kui tema tuleb ritta, siis ta läheb sealt ära. Olevat nii imelikku juttu rääkinud.

Avalda arvamust