XXXIX – Elu päevnikuna

Esmaspäev, 28 veebruar, 2011

Ajateenistuse 8 nädala lõpp ja 9 nädala algus (SBK)

Reede

Kuna olin esimest korda toimkonnas, sain teada, et päevnik = jooksupoiss. Hommikul läks korrapidaja magama ja mina asusin tema ülesandeid täitma. Elu sebimine hakkas pihta. Küll oli vaja pesu vastu võtta, miine välja anda, relvaruumi võtmeid jagada ja ei tea mida veel. Ja vene kutt kellega koos olin, ei saanud suurt si..agi aru eesti keelest. See viimane just olukorda kergemaks ei teinud. Lõpuks sai lihtsas keeles seletatud ja kätega näidates talle tema ülesanded selgeks tehtud. Ega ma ei tea, võib-olla ta ei tahtnud meelega aru saada, sest nii oli ta elu lihtsam.

Päevnikuks olemisel olid muidugi ka omad plussid. Üks rühm kontrollis õues oma varustust. See tähendas seda, et nad olid oma terve kapi sisu õue vedanud ja telkmantlile laotanud. Kui kellelgi midagi tuppa maha oli ununenud, siis teised ootasid teda toenglamangus või tegid pumpasid. Kui rivis mölin liiga suureks läks, pandi pähe gaasimaskid ja käidi nendega korra mingit lühikest otsa jooksmas. Poisid said korralikult trenni teha.

Ühesõnaga – neil seal arvatavasti nii lõbus ei olnud kui minul postil olles. Aga mis seal ikka, see on Kaitsevägi mitte mingi noortelaager. Ma ei tahaks näha, mis kaos siis tekiks, kui korda ja distsipliini poleks. Muidugi esineb ka tühja panemist, kuid eks see käib ka asja juurde ja mis peamine – kunagi on seda kõike hea naerdes meenutada. Suht nutune oleks ju kui käid Kaitseväes ära ja meenutada poleks midagi. Eks see mugavustsoonist väljumine ongi paljude jaoks nii raske ja ebameeldiv. Aga noh, inimene harjub ju kõigega isegi poomisega – alguses sipleb ja pärast on päris rahulik.

Kella viiest, kui toimkond lõppes, oleks ma nagu tiivad saanud. Hea ja kerge oli jälle olla tavaline, ilma eriliste kohustusteta reamees. Suur koorem langes kohe õlgadelt. Oli küll selline väsinud tunne, kuid head emotsioonid võimutsesid. Pigem olin energiline kui loid.

Õhtusele rivistusele minnes oli küll jahe, kuid väga ilus augustikuu õhtu. Selle asemel, et rivis marssida, oleksin tahtnud oma kallimaga kuskil ilusal rannal või metsateel jalutada. Usutavasti oleks seda soovinud ka kõik teised. Ent mis parata, pidin seda õhtut nautima ilma oma kallimata. Vahel ongi vaja olla eemal kõigest, et aru saada kui kallis midagi või kedagi sulle olla võib. Tõmbasin oma kopsud jahedat õhku täis, ajasin oma pea püsti nagu ühele sõdurile kohane ning mõtlesin, et juba kahe nädala pärast saan puhkusele.

Nädala kokkuvõte: Ainult tänu positiivsele mõtlemisele suudan oma motivatsiooni hoida. Tuju üleval hoidmine on igaühe isiklik asi.

9 nädal

Esmaspäev

Algas sideõpe. Saime näppida Motorola raadiojaamu ning mingeid vanu vändaga Ericsone. Need olid vist aastast 60 vms. Mõne võitleja jaoks oli see kole igav ja tukk tuli peale. Seda märkas aga tundi läbi viiv ülem ja saatis kohe oma pastaka vastu uneleva sõduri pead. Selle peale sai võitleja silmad lahti ja lubati, et kui selline asi peaks korduma, hakkab ta gaasimaskiga tunnis istuma. See oli vast piisav motivaator, sest ega niigi umbses klassis mingi kumm peas eriti olla küll ei tahaks.

Päeval hakkasime meie rühmale kogunenud harjutusi ära tegema. Tänaseks on neid kokku kogunud üle 850-ne. Tegime järgnevaid harjutusi – tavalised pumbad, kükid, telemargi hüpped ja kõhulihased. Ütleme nii, et oli päris korralik trenn ja selle lõpuks oli meil veel jäänud teha 202 sooritust. Selle tegemise käigus sai palju nalja ja kui me korralikult ei teinud, väänati kohe paar tükki juurde. Näiteks saime lobisemise eest ca 20 juurde. Aga mis võiks olla sõduril selle vastu kui ta tugevamaks saab? Liigutamine nüüd kellelegi küll halba ei tee.

Õhtusel uudiste vaatamisel suutsid kaks meest ülemustele telefonidega vahele jääda. Sel ajal polnud need meil ka lubatud, sest polnud ametlikult vaba aeg, mil neid kasutada. Ma toksisin samal ajal sõnumit, kuid vähe varjatumas kohas kui need tegelased. Igatahes sellele ei järgnenud muud, kui mobiilide ärakorjamine. Üks nendest meestest sai veel enne õhtust rivistust viis korda miinipilduja tuld. Kui mäletate, siis selle korral pidi kõhuli viskama. Põhjus oli lihtne, ta mölises ja tõmbles rivis. Kohas, kus see on rangelt keelatud.

Pärast õhtust rivistust jäid osad mehed veel välja kiirust harjutama, kuna nad olid liiga aeglased. Lisaks sellele tegid nad pumpasid karjudes samal ajal „kord“ ja „distsipliin“. Ja otseloomulikult vaatasime meie neid aknast ja naersime.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 28 veebruar, 2011 at 12:34

  “Pärast õhtust rivistust jäid osad mehed veel välja kiirust harjutama, kuna nad olid liiga aeglased”.
  Huvitav, kas see oli too kord, kui teise rühma poisid pidid põllu peal liivakotte ühest hunnikust teise tassima ??

 2. Risto kirjutas:

  Esmaspäev, 28 veebruar, 2011 at 14:00

  Ma millegi pärast arvan, et see oli see kord kui sai tehtud see legendaarne video ühe meie rühma tubli võitleja poolt, mis kogus YouTubes päris palju populaarsust. Nalja sai sellega 😀

 3. Kiis kirjutas:

  Esmaspäev, 28 veebruar, 2011 at 14:59

  Ei olnud vist. Ma arvan, et Timo peab seda korda silmas, kus esimene ja kolmas(vist) rühm õues ennast riidest lahti pidid võtma ja paljalt pumpasid tegid. Ausalt öeldes ei mäletagi, mille eest see karistus oli. Õues sadas veel vihma ja üldse oli suht külm. Keegi veel filmis seda salaja aknast ja pani youtube´i üles. Naki ajal pidin pataljoni ülema juures käima, kuna olin selle orkutis oma kontole riputanud. Seal olime koos kahe kaasvõitlejaga ja pidime seletama, kust see sinna sai ja kes tegi jne. Teine kord sai õues paljalt kord&distsipliini teha siis, kui meie rühm ei jõudnud öörahuks territooriume korda ja kompaniiülema abi meid kohe välja kamandas.

 4. Timo Porval kirjutas:

  Esmaspäev, 28 veebruar, 2011 at 17:54

  Kiisil õigus jep. Need liivakottidega vennad põllul olid vist suht ajateenistuse alguses. Aga jah pidime peale rivistust minema üles ja mitte akendel kõõluma (muidu pidime ka sinna meeste sekka sattuma). No mis te arvate, kas keegi suutis kiusatusele vastu panna 😀 Hoidsime akendest veidi eemale aga naersime nii et munad märjad. Oli üks tore õhtu.

 5. Ivo kirjutas:

  Esmaspäev, 28 veebruar, 2011 at 18:00

  Toimkonnas käimise mõttes oli kapral ikka väga sitt olla – kui vaja, lükati päevnikuks, kui vaja siis korrapidajaks.
  Toimkonnas olek oli jah kahe otsaga asi. Päris kehva oli ägedatest asjadest, nagu näiteks lõhkamine, ilma jääda, kuid teisalt oli hea soojas ruumis katkise tooli peal nokkida, kui teised ringi tõmblesid.
  Teoreetiliselt oleks võinud enne toimkonda neli tundi magada, kuid praktiliselt sellist võimalust ei olnud. Olles korrapidaja ja alles hommikul kell kaheksa magama minna oli küll väsitav – käisid ringi nagu elav zombi ja ei hoolinud nendest sadadest relvadest, mis sinu valvata oli, üldsegi.

  Ja need õhtused rivistused. Määrustiku järgi oleks pidanud siis enda andmed üle kontrollima, kuid tegelikult oli see puha formaalsus – loed nimed ette ja vastustest väga ei hooli, sest siis peaksid aruande ümber tegema:) Aga vähemalt sai sööklas rahulikult kiirustamata süüa.

 6. Ivo kirjutas:

  Esmaspäev, 28 veebruar, 2011 at 18:02

  Ja loomulikult see häkk, mis korrapidaja arvutiga tehti. Muidu ei saanud sealt kuhugi ligi, kuid läbi Helpi oli võimalik isegi mingeid mänge selle peal mängida. Mul endal ei olnud tahtmist, kuid tõenäoliselt oleks seal saanud isegi kõik teised piirangud maha saada.

 7. Tank kirjutas:

  Reede, 4 märts, 2011 at 02:00

  Hehh, jälle põnev lugemine. Minu ajal algas vahtkond-toimkond vist kell 8 õhtul ja lõpps samal ajal. Üks päevnik kõndis koos paarilisega (see oli teisest kasarmust) väljas kell 22-02, teine 02-06. See teine variant oli eriti rõve.’
  Kord, pisut peale noorteaega juhtus meil nii, et miskipärast tehti karn vasrustuse kontroll – kui midagi maha jäi, tuli see joostes ära tuua ja ülejäämnud jooksid sel ajal. Kogu kanitell kestis umbes tund aega ja seerud pidid ka kõik kaasa tegema, vist päev või kaks enne demblisse minekut. Ise läksin sama päeva õhtul päevnikuks. Enne sai küll tunnike magatud aga automaadiga ringi tuiates olin nagu zombie, elus esimest korda õnnestus kõndides magada. Ärtkasin siis kui kukkuma hakkasin.
  Aga päevnik oli võrreldes pääslaga siiki hea olla, seal ei saanud juttugi ajada.
  Öks lõbus lugu ka. Minu nooreajal pandi kaitseväe juhatajaks kolonel Roosimägi. Juba paari päeva pärast läksid jutud lahti, et tegu karmi käega mehega ja need jutud polnud lambist võetud – meie väeosa kutid, kes kartsa olid, tundisd seda päevapealt- seni oli karts vanema aastakäigu meeste jaoks justkui puhkekodu, kus noored lükkasid lappi ja vanemad tõllerdasid niisama ringi ja smugeldasid napsugi sisse, siis nüüd asi muutus päevapealt.Uksed pandi lukku ja isegi suitsetamine keelati ära.
  Läks paar nädalat mööda ja mind komandeeriti Ämari lennubaasi. OLin seal öösel korrapidaja. Viskasin oma talvefrentsi ja mütsi laua taha maha ning sättisin end magama. Ärkasin mingi kolina peale üles, vaatasin trepist alla ja pidin end surnuks ehmatama – kaitseväe juhataja ise tuleb koos lennubaasi korrapidajaga trepist ülessse, minul aga talvevorm vedeleb laua all ja saabaste asemel sussid jalas. Olin kindel, et nüüd on nädal aega raudne. Imekombel läks teisiti – andsin sussid jalas au (olin laua taga, nii et ta esilagu ei näinud mu jlanõusid ja põrandale tehtud aset) ja kandsin ette. Seejärel läksid mõlemad tube kontrollima, mina aga viskasin maas vedelenud riided mingisse kõrval vedelenud ruumi, tõstsin saapad enda ette ja otsisin välja mingi tuubi. Kui kolnel toast väljus, küsis muidugi, et miks võitlejal saapaid jaas ei ole. Valetasin siis, et jalad haiged ja tegelen just nende ravitsemisega. Vastusega jäädi rahule. Aga junni võttis jahedaks küll, isegi too lennubaasi ohvitser oli näost valge kui Roosimäe kõrval seisis, mis veel minust rääkida.

 8. Timo Porval kirjutas:

  Laupäev, 5 märts, 2011 at 18:07

  Tank, tänud jagamast. Väga äge on kuulda, kuidas enne meie olemist elu-olu oli. Viimane kild on eriti hea 😀 Kaitseväes õppisin ka seda, et ükstaskõik, mida sa teed, vabandus/seletus/põhjendus peab kohe võtta olema. Kui hakkad kokutama, oled kohe vahel…

Avalda arvamust