XXX – Palun luba lahkuda

Esmaspäev, 27 detsember, 2010

Ajateenistuse 6 nädal (SBK)

Pärast seda saime igaüks natuke plastilist lõhkeainet ja ehitasime kõik koos ühe lõhkevõrgu. See koosnes elektri-detonaatoritest, plastilisest lõhkeainest ja detoneerivast nöörist. Kui see valmis, ühendati see lõhkeseadeldisega ja ühel õnnelikul oli võimalus see lõhata. Seda nägime juba see kord pealt, olles ise ca 300 meetri kaugusel. Käis üks igavesti ilus litakas.

Kui lõhkevõrk on üks takistus vaenlase vastu siis igasugused puidust ja okastraadist valmistatud tõkked on teine variant. Tegime kolme tüüpi tõkkeid. Komistustõke, siilid ja hispaania ratsu. Neid siin kirjeldama hakata oleks keeruline. Iseenesest ei midagi rasket ja toimivad hästi kui on õigesti ehitatud. Üks siil tuli meil nii väärakas, et hea üldse et püsti seisis. See poleks küll vaenlast hoidnud. Kutsusime seda Petsi siiliks. Pärast terve päev naersime ja rääkisime et väärakas nagu Petsi siil. Huumorit sai jälle väga palju nagu alati. Mõtlesime, et sellele koledale teosele, mis me kokku klopsisime, graveeriks eelmise aastakäigu naljaviluks peale, siis ei seostataks seda vähemalt meiega.

Meil oli kaasas ka Scoutspataljoni võitleja, kes oli missioonil käinud. Kasutasin kohe võimalust, et uurida, mis on see, mis sinna mehi tõmbab. Sest usun, et ainult palga pärast sinna ju ei minda? Aga jah, ta rääkiski et adrenaliin ja väljakutse on see, mis teda sinna tõmbab. Ja esimesel võimalusel läheks uuesti tagasi. Mina soovin nendele meestele jõudu ja jaksu, kuid mind sinna küll midagi ei kisu. Inimeste huvid ja arusaamad lihtsalt on erinevad. Ka meie rühmas on mehi, kes vähemalt ühel missil tahaksid ära käia. Usun, et nad saavad päris hea kogemuse, seda enam kui nad tahavad hiljem kaadrisse jääda. Siis lõpuks õpetavad ajateenijaid mehed, kellel on olemas reaalne kogemus, mitte ainult pelgalt kõrgema Sõjakooli diplom.

Neljapäev

Täna oli see päev, kus meile pandi laskmise ajal veidike pinget peale. Ehk siis toimus aja peale paugutamine. Esimeses tiirus pidime viie sekundiga laskma paugu. Seejärel kolme sekundiga ning lõpuks viie sekundiga kaks lasku. Ka need mehed, kes olid siiani ikka suht snaiprid, hakkasid eksima ning nende täpsus kannatas. Endal läks ka ikka üht teist korralikult rappa. Kiirustades lasta on ikka harjumatu. Vähemalt saime aimu, mis võib toimuda lahingus. Et koguaeg pole võimalik rahulikult sihtida ja hingata ning oma märki otsida.

Laskmise vahepeal harjutasime tegema söösta-katat. Liikumist siis lahingpaariga, kui vaenlane on otse ees. Eesmärk oli pidevalt tuld anda, et vaenlane maha suruda. Kuni üks tuld annab, tegi teine paar kolm kiiremat sammu edasi ja hakkas kattetuld andma. Korralik murul püherdamine jälle. Selline asi tahab ikka korralikult harjumist saada. Nii nagu see meil praegu välja tuli erilist kriitikat ei kannata ja selliste sööstudega oleksime reaalses lahingus kindlasti kiirelt otsa saanud.

Õhtupoolikul toimus jällegi nagu tavaks saanud kompanii jooks. Sedakorda tegi selle eriliseks see, et tegime seda vormis ja saabastega, et oleks rohkem reaalsem. Tossudega polnud seda kolme kilomeetrit eriline vaev joosta. Samas, kui juba saapad jala otsas olid, muutus jutt teiseks ja pingutada tuli omajagu. Seega sai jällegi parandatud oma füüsilist vormi ja sai naha päris märjaks joosta. Sellist asja terve kompaniiga teha on omamoodi fun, sest kui korraga ikka 180 meest jookseb, siis see on võimas vaatepilt. Samuti ei taha sa olla see ainuke, kes rajalt kõrvale astub, kuna teised ju kõik jõuavad. Seega motivatsioon missugune.

Üks võitleja sai kogeda seda, mida toob vahel endaga kaasa väikene keelevääratus Kaitseväes. Juba algusest peale toonitati meile seda, et kui kabinetist soovid ära minna, siis küsite luba minemiseks mitte lahkumiseks. Tema küsis luba lahkumiseks, ent siit ilmast lahkutakse ainult jalad ees. Et tema soov teoks teha, tulid alt päevnikud teda kabinetist ära vedama.

Õhtul saime lõppude lõpuks kätte oma rühmalaulu. Ei kujuta mina ette, miks selle saamine ja orgunn nii kaua aega võiks võtta. Eks see valimine ole raske töö, aga see ei võta ju aega ka kuus nädalat. Aga see selleks, praegu ei taha ma ülemusi kritiseerida vaid millestki muust rääkida.

Enne rivistust istusime kõik klassi ja kuulasime seda laulu metsavendadest maki pealt. Et saaksime teada viisi ja rütmi ja muu sellise vajaliku. Kui laul paar korda kuulatud, hakkasime ise seda harjutama. Klass oli mõnusalt hubane ja selliste sõnadega laulu lauldes läksid ausalt öeldes ihukarvad püsti ja tekkis tugev küünarnuki tunne. Väga hea ja soe elamus oli. Usun, et nii ei tundud ainult mina ja see laul läks päris südamesse. Eks lähiajal saame seda ka veel marssides harjutada.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 27 detsember, 2010 at 16:00

  Kuna olin eelneva öö kolmnurklaagris veetnud läbimärgade saabastega, olid mu jalad korralikult läbivettinud. Jalatallad olid korralikult rakkus ja tegid olemise väga ebamugavaks. Seetõttu ma erilist entusiasmi tõkete ehitamisel üles ei näidanud. Pigem passisin kusagil kõrval. Seda märkas ka RÜ. Kui ma siis jälle hapu näoga ühel palgijupil istudes teistest eemal konutasin astus RÜ ligi ja ütles mulle: “Tehke siis vähemalt nägugi pähe, et te tõkete tegemisest osa võtate…” Sõnand olid mõistvad. Tõusin siis hambad ristis püsti ja läksin seisin teiste juurde. Tegin tähtsa näo pähe ja asi JOKK. Tõketele ma kätt külge ikkagi ei pannud :D
  Eriliselt on meelde jäänud see paari kilomeetriline rännak harjutusalalt kasarmusse. Täisvarustusega rikutud jalgadega oli iga samm valulik. Viimane kilomeeter käisin hambaid kiristades samm haaval umbes nagu hobune tõstab oma jalga teise ette. Ma ei olnud ainuke.
  Lasketiirus poleks väga vigagi olnud lahingpaari tegevust harjutada. Et asi rohkem “õige” tunduks valis instruktor (sama missioonihunt, kellest Timo rääkis) meile harjutamiseks koha muru peal, kus tuli läbi roomata küllalti laiast poriloigust. Eriliselt “mõnus” oli peale lühikest sööstu kuivade riietega porilompi kõhuli visata. Ilm oli õnneks soe ja päikesepaisteline, seega riided kuivasid pärast ruttu ära.
  Peale seda uurisime instrktorilt, et miks ta ikka veel reamees on ja kuidas siis missioonil ka on. Ta rääkis et talle meelib oma auaste sellepärast, et tal puudub selline vastutus nagu ülematel ja saab juhtimise asemel rohkem madistada. Siis rääkis ta ka kuidas ta sattus Afganistanis ükskord omade (Brittide) tule alla. Britid olid hiljem neid süüdistanud, et nemad olid tule avanud, mispeale siis Britid vastu tulistasid. Ta ütles, et see oli jama, ükski Eesti sõdur ei olnud paukugi teinud ei enne ega pärast tulistamise algust. Nad olid Brittidele ka ütelnud, et kui eestlased oleks tulistama hakanud, poleks inglastest midagi järele jäänud… :D Üldsegi oli tema arvates hinnatud eestlaste tulerežiimi distsipliin. Eestlased avavad tule vaid käsu peale. Võrdluseks tõi ta veel selle, et jänkid on kõige altimad kohe iga pisema asja peale tulistama. Palju maha ei pidanud neist jääma inglasedki. Meie mehed pidid olema vaoshoitud ja jälgima rangelt distsipliini.
  Rühma lauluks sai meile Untsakate “Mehed metsas on ühendanud jõu”. Mida olin kuulnud juba enne ajateenistust. See laul meeldis mulle väga ja olin meeldivalt üllatunud, kui just see lugu meie rühma lauluks valiti. Iseenesest ilus ja isamaaline laul aga küllaltki raske oli seda marssides laulda. Read olid pikad ja hingamise kohti oli vähe. Mistõttu oli marssides seda laulda üks korralik kopsutreening. Tõeliselt mõistsime seda, kui raske seda laulda on siis, kui ükskord sööklast tulles pidime viis parklaringi marssima (u 2 km) ja täiest kõrist rühmalaulu laulma, kuna keegi oli jälle söögiajal millegagi hakkama saanud.
  Minu arust samal päeval, kui me selle laulu tekstid saime, jäime peale rivistust riviplatsile marssima ja seda laulma. Laulsime vaikselt, kuna peale õhtust rivistust enam ei laulda vaid valmistutakse öörahuks. Teised, kes seda nägid, arvasid, et oleme millegagi hakkama saanud ja RÜ karistab nüüd meid. Suur oli nende üllatus, kui teatasime, et see ei olnud karistus, vaid me vabatahtlikult harjutasime oma uut rühmalaulu.

 2. Ivo kirjutas:

  Neljapäev, 13 jaanuar, 2011 at 00:30

  Meil vääratas ka ühel kaasvõitlejal: “Lubage minema astuda!”. Eks ta astuski (ämbrisse) ning käis nii natuke aega ringi.

  Ja Tulbile meeldis ka, kui laul kõvasti kajas. Pidime nii kaua kompanii laulu laulma kuni Tapalt kolm korda tagasi kajab. Ütleme nii, et välja ei tulnud ning meie jaost sai üks mees laatsaretist vabastuse laulmisest:)

 3. Larry kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 07:07

  moslem@echoed.vigreux” rel=”nofollow”>.…

  спасибо за инфу!…

 4. Marcus kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 04:58

  affiliation@kroger.storyteller” rel=”nofollow”>.…

  сэнкс за инфу!!…

 5. Jay kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 16:26

  pirate@forts.incontrovertible” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 6. Eddie kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 13:48

  monastic@improbable.secondly” rel=”nofollow”>.…

  спс!!…

 7. kenny kirjutas:

  Pühapäev, 16 november, 2014 at 23:32

  capitulation@obscured.demonstration” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 8. Rick kirjutas:

  Teisipäev, 18 november, 2014 at 16:06

  norfolk@ernie.engles” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 9. stuart kirjutas:

  Teisipäev, 18 november, 2014 at 16:42

  kenyon@euphoric.britannica” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 10. Ron kirjutas:

  Kolmapäev, 19 november, 2014 at 14:50

  legislature@righteousness.bracket” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 11. edwin kirjutas:

  Reede, 21 november, 2014 at 02:31

  diplomat@hyperplasia.straws” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

 12. willard kirjutas:

  Reede, 21 november, 2014 at 17:59

  biologist@revels.provocatively” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

 13. casey kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 01:14

  beb@surrealist.positively” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 14. Freddie kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 05:57

  amici@whitfield.defendant” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 15. floyd kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 16:26

  beautifying@inharmonious.ive” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 16. kyle kirjutas:

  Teisipäev, 25 november, 2014 at 11:16

  macleishes@dealt.sledding” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 17. steven kirjutas:

  Reede, 28 november, 2014 at 00:42

  viennese@genuinely.dispersed” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 18. andy kirjutas:

  Pühapäev, 30 november, 2014 at 16:33

  intimations@evading.supplies” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 19. Shawn kirjutas:

  Esmaspäev, 1 detsember, 2014 at 04:25

  uncoiling@chandelle.mentality” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 20. Homer kirjutas:

  Neljapäev, 4 detsember, 2014 at 08:27

  comparisons@draperies.montage” rel=”nofollow”>.…

  hello….

 21. roberto kirjutas:

  Reede, 5 detsember, 2014 at 04:51

  liberating@negativism.torso” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 22. ivan kirjutas:

  Reede, 5 detsember, 2014 at 23:19

  installment@agnes.mortons” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 23. Orlando kirjutas:

  Reede, 5 detsember, 2014 at 23:50

  bereavement@bomber.distinctions” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 24. rafael kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 00:21

  copywriter@estherson.scenes” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 25. brent kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 21:19

  subspaces@milestone.resurgence” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!!…

 26. Charles kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 21:53

  convent@miniver.vocalism” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 27. tyler kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 22:32

  callin@refilled.metis” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 28. Chris kirjutas:

  Pühapäev, 7 detsember, 2014 at 01:07

  kingwood@serene.remarrying” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 29. Nelson kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 06:50

  distracting@symbols.ehlers” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 30. Angelo kirjutas:

  Laupäev, 13 detsember, 2014 at 12:17

  wolfishly@jody.stouts” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 31. carl kirjutas:

  Esmaspäev, 15 detsember, 2014 at 21:42

  waspishly@tranquilizer.vicksburg” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 32. evan kirjutas:

  Teisipäev, 16 detsember, 2014 at 09:22

  totaling@particular.damnit” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 33. Arturo kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 10:41

  herbs@loan.mourning” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 34. Richard kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 14:59

  physical@chromatic.extemporize” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 35. Mark kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 15:34

  torrence@years.offsaddled” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 36. Otis kirjutas:

  Laupäev, 20 detsember, 2014 at 14:18

  rallying@remembrance.silvery” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 37. Nelson kirjutas:

  Esmaspäev, 22 detsember, 2014 at 11:28

  scepticism@kizzie.rome” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 38. mario kirjutas:

  Teisipäev, 23 detsember, 2014 at 09:03

  swarming@christine.delenda” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 39. nathan kirjutas:

  Teisipäev, 23 detsember, 2014 at 13:05

  achieve@seagoville.sallies” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 40. Christopher kirjutas:

  Teisipäev, 23 detsember, 2014 at 13:37

  prefaced@diluted.antiquated” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 41. Jerome kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 03:51

  breathless@correlating.bubbly” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 42. Gilbert kirjutas:

  Teisipäev, 20 jaanuar, 2015 at 12:56

  undertook@unachievable.toonker” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 43. Curtis kirjutas:

  Neljapäev, 22 jaanuar, 2015 at 06:17

  peale@molasses.airspeed” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 44. byron kirjutas:

  Neljapäev, 22 jaanuar, 2015 at 06:50

  levied@tasted.ratiocinating” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 45. johnnie kirjutas:

  Neljapäev, 22 jaanuar, 2015 at 07:22

  bea@ordinarily.minarets” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 46. Orlando kirjutas:

  Neljapäev, 22 jaanuar, 2015 at 07:53

  styrenes@privy.maht” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 47. Franklin kirjutas:

  Esmaspäev, 26 jaanuar, 2015 at 14:44

  tensing@tacking.chose” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 48. johnnie kirjutas:

  Esmaspäev, 26 jaanuar, 2015 at 15:16

  bellamys@piecewise.fain” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 49. frederick kirjutas:

  Kolmapäev, 28 jaanuar, 2015 at 05:23

  manifestations@billikens.perceptible” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 50. Roberto kirjutas:

  Laupäev, 31 jaanuar, 2015 at 05:47

  builds@jacksons.slighter” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 51. Jamie kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 17:28

  mourned@guileless.calfs” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 52. Johnnie kirjutas:

  Esmaspäev, 2 veebruar, 2015 at 15:19

  quirt@lounges.policemans” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 53. Enrique kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 09:16

  lifeless@cavemen.shadings” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 54. donnie kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 09:48

  introverted@trial.quirk” rel=”nofollow”>.…

  good info….

 55. eddie kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 10:21

  constituting@steve.deplorable” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 56. Trevor kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 10:53

  requests@jeopardizing.readjust” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 57. jeffrey kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 11:26

  beholds@exceptions.gleam” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

 58. nick kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 11:58

  summarized@breakfast.filched” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 59. Mathew kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 12:31

  ramp@burns.fullness” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 60. tony kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 00:47

  detroit@extend.gristmill” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 61. roland kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 02:49

  commentators@romeos.equating” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 62. Robert kirjutas:

  Pühapäev, 8 veebruar, 2015 at 11:02

  hillmans@brownish.soignee” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 63. Vincent kirjutas:

  Reede, 13 veebruar, 2015 at 15:45

  bi@pavlovitch.transcultural” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 64. Micheal kirjutas:

  Reede, 13 veebruar, 2015 at 16:14

  fulbright@elm.bull” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

Avalda arvamust