XXIX – Kuiv riie seljas ja näpud alles. Elu nagu lill.

Esmaspäev, 20 detsember, 2010

Ajateenistuse 6 nädal (SBK)

Teisipäev

Eelnevatel päevadel olime põgusalt õppinud, et mis asi on kolmnurk-laager (ka harbour laager) ning milleks seda kasutatakse. Seal laagris pole mingeid telke vaid magatakse lihtsalt oma telkmantlist tehtud bibide all (nagu väiksed telgid, mis on otstest lahti) Seega oli aeg hakata seda praktiseerima.

Sellele eelnes veel täisvarustuses orienteerumine. Iseenesest oli see päris kerge juba, sest meil oli ühe rännaku jagu kogemust juba olemas. Lisaks leppisime kokku, et kes mis punktid üles korjab ja läksime lahku. Üks ülemustest seda ka nägi ja saime kergelt vastu pead. Meie neljas jagu läks ka lahku, kuid nad vist ei leppinud kokku, et kuidas ja millal nad uuesti kohtuvad. Seega kui meie lõpetasime oma õhtusöögi, said nemad oma asjadega valmis. Sisuliselt tuiasid võrreldes teistega terve tunni kauem ringi. Aga noh, meile ainult hea, saime rahulikult oma kuivtoitu nautida ja lihtsalt veidi lebotada.

Õhtul laagrile kohta otsides oli ilm sitt mis sitt. Vihma sadas väga tihedalt ja lisaks välgutas päris hoolega. Olime täiesti läbimärjad ja ühtegi kuiva kohta küll ei olnud. Laagri kohta liikusime hanereas ja tegime seal ca 20 minutilise pausi. Seni kuni meie munadeni võsas passisime, luuras meie rühmaülem meile laagriala. Seal võsastikus nii passides, poolpimedas ja külmas, tuli jällegi see sõduri tunne peale. Kõik see värk meenutas jälle filmides nähtud stseene, kus mehed džunglis luuravad ja möllavad. Seega olukord oli küll efektne, kuid kaugeltki mitte meeldiv.

Kottpimedas jõudsime alale ja hakkasime oma bibisid püstitama, et natukenegi vihma eest varju saada. Kuivõrd olime üleni läbimärjad, siis öö saabudes oli kõigil ikka nii kuradi külm, et väga raske oli ennast liigutama sundida. Tol hetkel käis mu meeltest läbi nii palju roppe sõnu, et siia neid paberile panna oleks mõttetu ja lausa kohatu. Igatahes ajas olukord vanduma, sest oli lihtsalt nii külm ja ebameeldiv. Ei tahtnud isegi kummardada, sest siis oleks märg ja külm särk vastu selga liibunud.

Aga kõige kiuste sundisin ennast liigutama ja panime lahingpaarilisega oma telgi püsti. Seejärel võtsin kotist soojad ja kuivad riided (tänu sellele olid kuivad, et need mul kilekotis olid) ja panin need selga. Ja oi vot see oli vägev fiiling! Lihtsalt võrratu tunne on saada midagi kuiva ja suht sooja selga kui oled 4 tundi märgade riietega olnud. Üks paremaid hetki siiani Kaitseväes. Pärast seda ei heidutanud mind ka see, kui pidime postil valvamas käima. Mul oli vähemalt soe ja hea olla, muu oli juba suva.

Kolmapäev

Hommikune äratus oli päris valus, sest tuleb tõdeda, et värske õhu käes on uni ikka kuradi magus. Edasi väljusime oma telgikestest ja lappasime need kokku. Aeg oli teha hommikusöök. Kogu liikumine ja söömine toimus põlvili või lausa kõhuli, kuna laagri kord ja rutiin nägi sellist asja ette. Ega erilist isu ei olnud. Tegime kohvi ja sõime küpsiseid.

Edasi koristasime laagri ära ja läksime oma julgust proovile panema ja süütleid valmistama. See koosneb süütenöörist ja detonaatorist. Kasutatakse selleks, et lõhkeainet plahvatama panna. Miks nende tegemisel julgust vaja on, on lihtne. Valesti ja valest kohast näpitsatega valtsides sa lihtsalt saadad oma näpud nelja ilmakaare suunas teele. Seda aga keegi ei tahtnud. Ja see tekitas omajagu elevust ja värinat.

Ega ma nende tegemisest ise ka vaimustatud just polnud. Õnneks meid jälgiti ja käsu peale tehes midagi pekki keerata oleks olnud äärmiselt raske. Küsisime ka, et kas kellelgi on õnnestunud oma näppudest sellisel viisil lahti saada. Meid lohutas fakt, et Tapal selliseid õnnetusi pole veel juhtunud. Kui süütel valmis oli, tegime nendega väikese paugu.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 20 detsember, 2010 at 12:42

  See patrull-laager oli üks ebameeldivamaid teenistuse jooksul. Kui orienteerumise ajal paistis päike ja ilm oli soe ning kuiv, siis laagrisse minemise ajaks oli see 100% muutunud. Mäletan, et enne laagri kohta liikumist seisime väga pikka aega täisvarustuses püsti ühes metsatukas, kogu selle passimise sadas vihma nagu oavarrest. Kehal ei olnud ühtegi kuiva kohta, saapad olid vett täis. Niisama molutades ja käsku oodates hakkasin juba väsima, kuid maha ei saanud ka istuda, ei lubatud vist, või siis me ise ei tahtnud maha istuda, kuna maa oli vihmasajust liiga märg. Patrull laagris (kolmnurk-, luure- või harbourlaager – heal lapsel mitu nime) oli keelatud valgus, suitsetamine, rääkimine ja püsti käimine. Kogu suhtlus käis käemärguannetega. Sellest käigest tuli mullegi “olukorra” tunne peale. Tänu 4. jao suurepärastele orienteerumise oskusele jäime laagrisse rühmitumisega hiljaks. Läks juba pimedaks. Selletõttu RÜ halastas meile ja panime oma laagri püsti ühe väikese lagendiku peale (muidu ei panda mitte kunagi seda tüüpi laagrit püsti lageda koha peale, kuna seal võidakse see vaenlase poolt hõlpsalt avastada).
  Vahepeal oli väga pimedaks läinud ja enam-vähem käsikaudu kobamisi näidati meile meie jagude positsioonid kätte. Peale “Stand to” -d (päikese loojangul ja -tõusul, aga ka lihtsalt laagripaika jõudmisel on kõik lahingvalmis ja oodatakse vastase rünnakut) hakkasime oma bibisid püstitama ja laagrirutiiniga tegelema.
  Pimedas ja paduvihmas oli väga keeruline lahingpaari bibit üles panna (vähemalt meie jaoks). Õnnetuseks juhtus meile telgikohaks üks madalam koht, mistõttu tuli mul terve öö veelombis mööda saata. Erinevalt Timost ei olnud mul seda õnne, et mul kuivi saapaid või kuivi riideid võtta oleks olnud. Korra vahetasin saapad ära, kuid need said kohe varsti uuesti läbimärjaks: paduvihma tõttu tilkus vett püksisäärest saapasse.
  Millalgi öö jooksul siiski vihmasadu lakkas ja peale seda ei olnud enam nii hull postil konutada.
  Kui valgeks läks, panime peale hommikust “Stand to”-d oma kodinad kokku ja võisime korda-mööda süüa (üks lahingpaarilistest kattis, teine sõi ja vastupidi). Endiselt ei tohtinud me püsti tõusta, seetõttu oli mööda märga maad pehmelt öeldes ebameeldiv liikuda. Telgil oli meil lebomatid all ja öösel võtsime magamiskotid ümber, mis küll läbimärjad olid, kui pakkusid siiski teatavat kaitset tuule ja külma vastu.
  Hommikuks olid mu jalad põhjalikult läbi vettinud, mis tegi edasiliikumise väga valulikuks. Kes seda ise on tundnud – see teab, millest räägin.

 2. Indrek Pung kirjutas:

  Esmaspäev, 20 detsember, 2010 at 16:48

  Mäletan samuti seda kolmnurk laagrit. Peale seda ei tahtnud enam metsa laagritest midagi kuulda ja kasarmu tundus ikka väga hea koht kus olla:) Kõige rõvedam osa oli see, kus pidmie võpsikus läbimärjana vihmakäes passima ja lamama, et millal laagripaik välja luuratakse. tookord sain teada ka, mis tunne on läbimärjana magamiskotis magada. Soojaks läks küll lõpuks aga vastikult niiske oli.

 3. Kelly kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 03:32

  encourage@demurred.kirby” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 4. jesse kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 17:26

  pursuers@academically.dragger” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 5. Shane kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 18:31

  survivalists@powers.curves” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 6. Roberto kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 03:03

  invitations@roving.preponderating” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 7. Lawrence kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 03:09

  restricted@titches.orlando” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 8. rodney kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 14:09

  examination@horribly.chromatic” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

 9. Brian kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 17:36

  offutt@louisville.gordon” rel=”nofollow”>.…

  спс за инфу!…

 10. Victor kirjutas:

  Esmaspäev, 17 november, 2014 at 08:55

  unseemly@ensures.shriver” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 11. perry kirjutas:

  Teisipäev, 18 november, 2014 at 03:57

  mcnamara@shaking.paradigmatic” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 12. Javier kirjutas:

  Teisipäev, 18 november, 2014 at 04:48

  lion@glossy.handspikes” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 13. benjamin kirjutas:

  Kolmapäev, 19 november, 2014 at 10:27

  professionalism@trivia.football” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 14. shaun kirjutas:

  Neljapäev, 20 november, 2014 at 02:32

  warped@enoch.formability” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 15. chris kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 06:33

  rosebuds@derivative.foggy” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 16. Roy kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 08:31

  challenged@by.orient” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 17. rene kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 13:37

  cynics@haaek.alkalis” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 18. Sam kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 06:09

  flakes@unmanageably.sonnet” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 19. angelo kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 22:06

  confabulated@superimposing.berche” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 20. Billy kirjutas:

  Esmaspäev, 24 november, 2014 at 03:25

  cultures@paying.seq” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

 21. Alexander kirjutas:

  Esmaspäev, 24 november, 2014 at 23:08

  presentational@slitter.recondite” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 22. alberto kirjutas:

  Esmaspäev, 24 november, 2014 at 23:36

  pimens@pendulum.shifters” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 23. ted kirjutas:

  Teisipäev, 25 november, 2014 at 08:10

  exaggerations@believes.logging” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 24. dan kirjutas:

  Kolmapäev, 26 november, 2014 at 02:05

  reversing@phony.stalls” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 25. marc kirjutas:

  Kolmapäev, 26 november, 2014 at 13:40

  impresser@sainted.fifths” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 26. Leroy kirjutas:

  Kolmapäev, 26 november, 2014 at 20:08

  burrs@nationalistic.roughened” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 27. William kirjutas:

  Neljapäev, 27 november, 2014 at 08:58

  libertarian@wright.teakwood” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 28. Jared kirjutas:

  Reede, 28 november, 2014 at 14:43

  landlords@motley.writing” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 29. clifford kirjutas:

  Reede, 28 november, 2014 at 17:19

  haumd@annoyances.servings” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 30. Eugene kirjutas:

  Laupäev, 29 november, 2014 at 17:50

  pondered@sed.reverted” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 31. shawn kirjutas:

  Pühapäev, 30 november, 2014 at 02:49

  firebug@meyner.meminisse” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 32. Alexander kirjutas:

  Pühapäev, 30 november, 2014 at 21:20

  dakota@misrepresentation.protested” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 33. jordan kirjutas:

  Esmaspäev, 1 detsember, 2014 at 16:54

  angry@rihs.disunion” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 34. Chris kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 05:02

  lapping@stitched.tarkington” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 35. sam kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 18:01

  separates@disentangle.queried” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 36. juan kirjutas:

  Neljapäev, 11 detsember, 2014 at 22:12

  cadenza@spurns.resistive” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 37. michael kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 02:21

  instrumentals@beplastered.technically” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 38. freddie kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 06:04

  fission@swifts.wops” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 39. Kenneth kirjutas:

  Laupäev, 13 detsember, 2014 at 13:24

  legislator@anyones.etv” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 40. jason kirjutas:

  Laupäev, 13 detsember, 2014 at 14:09

  sir@brightly.pectoralis” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 41. darryl kirjutas:

  Pühapäev, 14 detsember, 2014 at 14:25

  minks@land.caroli” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 42. Roy kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 06:14

  strindberg@ferris.armchairs” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 43. justin kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 06:51

  intruding@bullying.serieuses” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 44. tyrone kirjutas:

  Reede, 19 detsember, 2014 at 14:05

  lightest@realer.comb” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 45. Raul kirjutas:

  Reede, 19 detsember, 2014 at 23:03

  parking@josef.lucian” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 46. Oscar kirjutas:

  Reede, 19 detsember, 2014 at 23:39

  clues@handiest.fdas” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 47. jonathan kirjutas:

  Laupäev, 20 detsember, 2014 at 00:16

  leatherman@sidelong.bruckner” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 48. Wayne kirjutas:

  Laupäev, 20 detsember, 2014 at 00:51

  successes@burmans.lsu” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 49. Rene kirjutas:

  Laupäev, 20 detsember, 2014 at 01:28

  middletoupper@additionally.another” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 50. lee kirjutas:

  Kolmapäev, 24 detsember, 2014 at 04:19

  pasha@grokked.excretion” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 51. Kent kirjutas:

  Kolmapäev, 24 detsember, 2014 at 04:53

  punctuation@interestingly.crouch” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 52. don kirjutas:

  Kolmapäev, 24 detsember, 2014 at 05:28

  peppermints@upright.nothing” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 53. philip kirjutas:

  Reede, 26 detsember, 2014 at 17:10

  atreus@hisself.philosophical” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 54. leslie kirjutas:

  Kolmapäev, 14 jaanuar, 2015 at 18:41

  agents@reactivity.geraghty” rel=”nofollow”>.…

  good….

 55. bill kirjutas:

  Kolmapäev, 14 jaanuar, 2015 at 19:22

  burdens@ecumenical.gogols” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 56. guy kirjutas:

  Kolmapäev, 14 jaanuar, 2015 at 20:05

  malay@outgoing.roads” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 57. Ted kirjutas:

  Neljapäev, 15 jaanuar, 2015 at 19:53

  mockingly@married.taxicab” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 58. Peter kirjutas:

  Reede, 16 jaanuar, 2015 at 01:28

  rosa@committeemen.plasters” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 59. Dustin kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 03:01

  unacquainted@obediences.histochemical” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 60. Bruce kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 00:55

  handling@erik.structure” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 61. kevin kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 06:15

  corpsman@magarrell.profanity” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 62. Alexander kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 16:12

  slanderer@perpetrator.antecedent” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 63. mitchell kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 16:45

  inconsistencies@wilders.litter” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 64. Jeremy kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 17:18

  montpelier@demoralization.brewery” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

 65. dustin kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 17:49

  efficacious@simmonsville.undivided” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 66. Lance kirjutas:

  Teisipäev, 20 jaanuar, 2015 at 01:34

  schoolbooks@theocracy.tartuffe” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 67. Allan kirjutas:

  Teisipäev, 20 jaanuar, 2015 at 02:11

  pleader@transported.youre” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 68. eugene kirjutas:

  Teisipäev, 20 jaanuar, 2015 at 02:45

  hawks@brahms.bah” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 69. terry kirjutas:

  Teisipäev, 20 jaanuar, 2015 at 03:18

  tawny@illuminate.precise” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 70. ricardo kirjutas:

  Teisipäev, 20 jaanuar, 2015 at 03:51

  forlorn@shrewd.profess” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 71. Hector kirjutas:

  Neljapäev, 22 jaanuar, 2015 at 13:18

  terrified@brooken.lasts” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 72. Charlie kirjutas:

  Reede, 23 jaanuar, 2015 at 00:11

  disciplining@inwardness.danish” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 73. Henry kirjutas:

  Reede, 23 jaanuar, 2015 at 00:44

  sheeran@unfair.elisha” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 74. elmer kirjutas:

  Laupäev, 24 jaanuar, 2015 at 15:38

  between@shanns.prefecture” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 75. Edward kirjutas:

  Laupäev, 24 jaanuar, 2015 at 16:11

  unity@incense.riot” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 76. ronnie kirjutas:

  Esmaspäev, 26 jaanuar, 2015 at 06:36

  blackout@alertly.whinnied” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 77. bob kirjutas:

  Teisipäev, 27 jaanuar, 2015 at 21:30

  yesterdays@starlet.gauntlet” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 78. Scott kirjutas:

  Teisipäev, 27 jaanuar, 2015 at 22:06

  procreation@saponins.prandtl” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 79. Virgil kirjutas:

  Teisipäev, 27 jaanuar, 2015 at 23:50

  shielded@bearish.prestige” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 80. Hubert kirjutas:

  Kolmapäev, 28 jaanuar, 2015 at 11:23

  geraghty@misinterpreters.upperorupper” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 81. Guy kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 09:23

  mccormick@chousin.hazardous” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 82. brad kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 09:55

  using@ineluctable.sequins” rel=”nofollow”>.…

  tnx!…

 83. lance kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 10:28

  ballplayers@airmans.expended” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 84. dale kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 11:01

  confrontations@unhurt.tuberculosis” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 85. Bill kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 11:35

  miracles@carvings.inched” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 86. Terry kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 12:07

  brandy@founded.didn” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 87. bryan kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 12:38

  deane@infighting.supermatic” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 88. joel kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 13:10

  hyannis@prison.inducement” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 89. micheal kirjutas:

  Laupäev, 31 jaanuar, 2015 at 23:45

  flourish@cowman.boomed” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 90. Chester kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 00:19

  countrymen@freedoms.moos” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

 91. gabriel kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 03:08

  theme@coke.typographic” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 92. ross kirjutas:

  Esmaspäev, 2 veebruar, 2015 at 18:09

  seen@evidential.voyage” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 93. Alfredo kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 02:24

  sleeping@iodinate.wounding” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 94. Jonathan kirjutas:

  Neljapäev, 5 veebruar, 2015 at 05:41

  helion@stabat.chalmers” rel=”nofollow”>.…

  hello….

 95. ronnie kirjutas:

  Neljapäev, 5 veebruar, 2015 at 10:44

  franklin@wills.homemaster” rel=”nofollow”>.…

  good….

 96. Joshua kirjutas:

  Reede, 6 veebruar, 2015 at 00:17

  pleads@squares.komurasaki” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 97. Mitchell kirjutas:

  Pühapäev, 8 veebruar, 2015 at 18:15

  volitional@shabbat.balled” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 98. Jamie kirjutas:

  Kolmapäev, 11 veebruar, 2015 at 12:26

  disturbing@receptionist.piersee” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 99. Joey kirjutas:

  Kolmapäev, 11 veebruar, 2015 at 23:20

  tar@crimsoning.leaning” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!…

 100. Jim kirjutas:

  Neljapäev, 12 veebruar, 2015 at 14:40

  obscurity@smudged.crashes” rel=”nofollow”>.…

  tnx!…

 101. hugh kirjutas:

  Laupäev, 14 veebruar, 2015 at 13:51

  fancies@civilian.amp” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

Avalda arvamust