XLVI – Mida s**em, seda parem. Kaitseväe vanasõna.

Esmaspäev, 18 aprill, 2011

Ajateenistuse 12 nädal (NAK)

12 nädal

Esmaspäev

Hakkas üksteisega tutvumine. Osad näod toas olid küll vanad, kuid siiski koondati mehed NAK-i nelja rühma pealt. Toas oli nüüd kokku neliteist meest, enne oli meid kümme ja sedagi tundus palju. Igatahes meie vaim ja keha kohanes öö jooksul jälle militaarse keskkonnaga ja juba hommikust alates oli tuju päris laes. Muidugi mitte kõigil, sest osad vennad põdesid veel korralikku pohmakat. Usun, et hommikune jooks oli neile paras piin.

Pärast rutiinseid hommikutoimetusi läksime auditooriumisse, et saada tuttavaks pioneerikooli kaadriga ja selle kursuse eesmärkidega. Ülem rääkis meile neljast punktist või ka nii öelda põhimõttest, mis alates tänasest kuni kursuse lõpuni kehtima hakkavad.

Esimene – mida sitem seda parem. Ühesõnaga, et võtaksime väljakutsed vastu ega pabistaks kehvade olukordade pärast. Sellistest olukordadest õppivat palju – eks näis. Teine – ära karda kohustusi ja vastutust. Kuna meid koolitatakse jagu juhtima ehk kaheksa mehe eest vastutama, siis peame selleks ka valmis olema ja harjuma selle olukorraga. Seda enam, et praegu on aega õppida. Kolmas – kes esitab küsimuse stiilis „miks mina?“, see kukutab ise ennast trepist alla. Seega kui sulle midagi öeldakse, täidad sa selle vastuvaidlematult. Neljas – ära aja paska. Kui on probleemid, siis räägi sellest kohe. Seega kõik peab olema aus ja otsekohene.

Ütleme nii, et ta andis need põhimõtted kenasti meile edasi, seda enam, et ta tegi seda läbi huumoriprisma. Lisaks anti teada veel seda, et esimese kuue nädala jooksul ööbime väljas seitse ööd ja tõenäoliselt bibide all, mitte telkide. Loodetavasti ei saa need ööd väga külmad olema.

Pärast seda jätkusid terve päeva jooksul määrustike ja topograafia tunnid. Mulle klassitunnid väga meeldivad, sest väljas ma eriti põrgata ei viitsi ja klassis saab rahulikult omi mõtteid mõelda ja igast ideid analüüsida ja mõelda. Poisid käivad ka iga vahetund nüüd suitsetamas, sest enam seda kolme sigareti piirangut ei ole. Ma imestan, et nad veel selliste koguste peale näost siniseks pole läinud.

Esmapilgul tundub asi olema igati vabam ja mõistlikum kui noorteajal, mil meil pidevalt ora poolenisti sees hoiti. Eks nüüd saadakse aru ka, et oleme valmis ise rohkem vastutama ja igasuguseid lohhe pole NAK-i saadetud ka, keda peaks erilise tähelepanu all hoidma. Siia siiski valitakse need, kes on natukenegi asjalikumad. Muidugi läks ka autojuhtideks palju häid ja asjalikke kutte, kes oleksid siia ideaalselt sobinud – nemad aga tahtsid lube saada ja inimeste asemel masinaid juhtida.

Tooksin välja mõned paremad väljendid, mida me tänase päeva jooksul kuulda saime. „Kui tekib mingeid probleeme, siis esimene mees kellel munad veriseks lüüakse on vastutav ja alles siis teie“ ning „kui saate mingi jamaga hakkama, siis lööme teile sampa pudeli kannaga perse“ Seda kõike öeldi muidugi naljaga, kuid eks seal taga peitub ka tõetera, et kui tekitate probleeme, siis ainult iseendale.

Arutasin veel tänasel õhtul ühe parima sõbraga tulevikuplaane ja mõtisklesime üldse vähe elu üle järgi. Kaitsevägi on selliste mõtete mõlgutamiseks ja oma elu edasiseks planeerimiseks väga hea koht. Siin olles saab palju asju ära teha, või vastupidi võid selle aja lihtsalt raisku lasta ja oleskleda. Valik on täiesti enda teha. Selline arutelu andis jälle kõvasti motti juurde ja olen igati rahul, et meid koos temaga aega teenima pandi.

Teisipäev

Õppisime päeval raadiojaama ja sellega tegutsemist. Saime aparaadist natuke aimu. Osadel vendadel läksid sellist tehnikat näppides silmad täitsa särama. Mind jättis see suhteliselt külmaks ja viimases pingis tegime teise kaasvõitlejaga täpselt nii palju kui vaja oli. Eriti genereerima ei viitsinud midagi hakata. Pärast seda toimus riviõppe teooria. Saime lõpuks teada, milleks seda rivi üldse täpsemalt vaja on. Ma ei hakka koonerdama ja jagan seda teadmist teiegagi. Rivi Kaitseväes on distsipliini alus ja võimaldab mehi kõige efektiivsemalt ja otstarbekamalt juhtida. Muidu jookseks ringi nagu peata lambad.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 18 aprill, 2011 at 14:48

  Sellest NAKi sissejuhatavast jutust auditooriumis jäi mulle meelde üks lause: “Kursuse lõpuks (13 nädala pärast) olete kõik nii kõvad mehed, et pole vaja särki seljas puruks tõmmata – see läheb seljas ise puruks….” :D
  Kursuse ülem – lühikest kasvu ltn Suur – oli omamoodi mees. Egoist ja eneseimetleja. Või vähemalt mulle tundus nii. Hoopis teisest puust oli meie NAK II rühma ülem – karm, õiglane ja eeskuju. Ta ei nõudnud meilt kunagi midagi, millega ei oleks ise hakkama saanud. Tegi alati kõik ise kaasa. Ja tema sõna maksis. Kui ta lubas meile näiteks väljaluba, siis lubatud hetkel me ka saime. Selline sirgjoonelisus viis ta tõsiste lahkhelideni kursuse ülemaga ja peale baasNAKi lõppu asendati ta teise mehega.
  Näide nendevahelisest suhtlemisest. Hiljem taktikalaagris leidis ühel õhtul meie RÜ ja kursuse ülema vahel aset selline jutuajamine: Kursuse Ü: Mis kuradi kilkamine sinu poolt “stand to” ajal kostab!?? RÜ: Mis kuradi “stand to”? Meil pole siin mingit krdi “stand to’d”…. Peale seda oli eetris vaikus.
  Selgituseks: metsas viibisime täiesti tavalises laagris – mitte patrull laagris. Ja mingit “stand to’d” selleks ette nähtud ei ole.
  Ette ruttavalt veel samast laagrist. Meil oli NAKis kaks sidemeest, kummaski rühmas üks, kes Harristega ringi jooksid. Meie rühma sidemees oli õnneks meie jao telgis. Olime kuulnud, et sellega (Harrisega) saavat metsas raadiot kuulata. Meie saime kätte vaid kahina. Ju võttis liiga väikese sageudsevahemiku. Naersime selle peale, et mõttetu aparaat – maksab pool milli, aga raadiotki ei saa kuulata…. :D
  Tõeliselt lõõgastav, mõnus ja enneolematu hetk oli mul kõneall oleva nädala keskel. Peale väljaõppe lõppu läksime kaasvõitlejatega sõdurikodusse. Ostsime kohvi ja suitsu ning istusime sõdurikodu taha terrassile ja vaatasime loojuvat päikest. Nõndamoodi vabalt suitsetades ja kohvitades oli enesetunne väga hea. SBK lõpust olid loetud päevad möödas ja sellise vabadusega kaitseväes ma enne kokku ei olnud puutunud.
  Kasarmusse tagasiminnes tegime kurilkas veel ühed suitsud. Suitsetamisele piirangud enam ei kehtinud. Ma ei mäleta, kas keegi enam kätekõverduste või lõuatõmmete tegemist kontrollis või ei. Igatahes mina enam neid teha ei viitsinud ja probleemi sellega ka ei olnud.

 2. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 18 aprill, 2011 at 18:55

  Kui jutt juba mõtteterade peale läks, siis NAKi ajal sai vihiku servale üles tähendada ülemate värvikamaid ütlusi, nagu näiteks:
  - NAKi seersant sööb rauda ja si.ub naelu,
  - karistab end ise ja kukub vabatahtlikult trepist alla,
  - sampa pudel kannaga per..e lüüa,
  - munad veriseks lüüa,
  - teed lühikese hoojooksu ning kukud vastutavale põlvega
  munadesse,
  - NAKid on nii kõvad mehed, et kursuse lõpus ei pea me särki
  ribadeks tõmbama: see läheb seljas ise katki,
  - mida paksem rohi, seda parem niita,
  - ära aja paska!!!
  - ei onaneeri ega keeda katelokis kaks nädalat vanu sokke! RMS
  Ratamatahujev (kuidas käituda varitsusel),
  - Kursuse esimesel taktikalisel liikumisel metsas: “Mida te
  vahite seal puntras nagu Reiljanid! Nagu Villu ja Janno vahite
  seal! Krdi Reiljanite jagu!” (võitlejad hoidsid liiga lühikesi
  vahesid),
  - Varitsusel u 400 kaugusel kostub tõre kursuse vanema hääl:
  “Mida te eile õhtul tegite??? Pihku lõite või???”
  - kaitseväelane ei tagane – ta keerab ümber ja ründab edasi!!
  (teenistuses jälgiti hoolega kõnepruuki – keegi ei tohtinud
  öelda, et me taganeme – me eemaldusime!
  - Maruvihane veebel metsalaagris taktikalisel liikumisel: “Mis te
  n.kute üksteist p.rse seal või?? Nagu sipelgad n.kuvad karu!!!!
  (võitlejad hoidsid liiga väikeseid vahesid),
  - ainult jalaväega sõdimine on sama mis palja persega pliidil
  istuda!
  - formatsioon lambapea,
  - 03.11.2008 esmaspäevahommikune KRK rivistus Tapa riviplatsil,
  RÜ inspekteerib võitlejaid ja küsib kõva häälega: “Keegi ei
  joonud end nädalavahetusel Juri Gagariniks ega sooritanud
  uskumatuid lende Kuule ja Marsile? Kõik saavad ikka aru kes nad
  on ja kus nad on???”
  - teil on aega mitte m.nnigi ja pool sellest on juba läinud!!!
  - kui riigil pole häbi anda, siis sõduril ei ole häbi kanda!
  (varustuse kohta).

  Tavainimesele võib mõni ütlemine tunduda üsna räigena. Kuid sellises keskkonnas me elasime ja sellist kõnepruuki me kasutasime.

 3. Timo Porval kirjutas:

  Teisipäev, 19 aprill, 2011 at 07:22

  Raido, hea, et keegi need killud ka kirja pani. 5+ Keskkonnas, kus on 99,5% mehed ei tundunud see kõnepruuk sugugi hull vaid tõi veidi huumorit rutiini.

  Naki lõpus häiris mind see, kui rühmaülem ise: kes mainis “ära aja paska” tootis seda omajagu. Eks kes teavad, need teavad, aga härra hoidis oma kapteni tärnist väga kõvasti kinni.

 4. Kiis kirjutas:

  Teisipäev, 19 aprill, 2011 at 10:17

  Mida Rootsi riik annab, seda eesti sõdur kannab.

 5. Tank kirjutas:

  Kolmapäev, 20 aprill, 2011 at 16:29

  Meil kümme aastat tagasi oli selline olukord, et paljud, keda NAK-i saadeti, ei tahtnud sinna minna sest oli teada, et eriti alguses on seal kohati tamp ja kord karmim kui SBK ajal. Näiteks esimene nädal oli nn stressinädal kus öörahu kestis kuus tundi, igal õhtul oli jooks ümber järve, sealhulgas kord nädalas täisvarustuses jne. Suitsetamisega oli nii, et seda võis küll vabal ajal vabalt teha aga ainult nn suitsusaarel, kuhu pääsemiseks oli kaks varianti: kas kättpidi mööda metallredelit ronides või mööda kitsast tala jalutades. Esimene variant garanteeris küll turvalise kohalejõudmise aga peopesad läksid villi ja iga tunni järel suitsetama minna ei saanud. Mööda seda talakõndimine nõudis jälle head tasakaalu sest vormis vette kukkuda ka ei tahtnud. Mina seda kuradi turnimist ei omandanudki korralikult, mõni mees aga kõndis sellel lõpuks vilet lastes, ehkki palk kippus kõndises võnkuma ja kerge sellel liikuda ei olnud. Toimus see kõik Meegomäel – sel ajal saadeti kõik tulevased jaoülemad sinna, väeosades selllist õpet ei toimunud.

 6. Tarvi kirjutas:

  Kolmapäev, 20 aprill, 2011 at 17:19

  :) Mõtteterade lugemise peale ei suuda naeru tagasi hoidagi. Kurat kui tabavad need ikka olid. Lühike, aga lööv.

 7. micheal kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 05:16

  translates@nlrb.mysticism” rel=”nofollow”>.…

  спс за инфу….

 8. Reginald kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 06:57

  georges@resented.ernst” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 9. Jeffrey kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 20:41

  shapely@dimensional.cest” rel=”nofollow”>.…

  сэнкс за инфу!…

 10. isaac kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 20:56

  traditionnel@furnishes.literally” rel=”nofollow”>.…

  спс….

 11. oscar kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 13:44

  competitive@punic.routines” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 12. bobby kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 11:35

  homefolk@snyders.debacle” rel=”nofollow”>.…

  спс за инфу….

 13. randy kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 12:12

  dobbs@backpack.superiority” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 14. steven kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 17:42

  lien@kirk.audience” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 15. Sergio kirjutas:

  Teisipäev, 18 november, 2014 at 03:19

  forthright@essays.komleva” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 16. wallace kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 14:48

  ballplayers@encouraged.declinations” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 17. Dwight kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 18:29

  looked@varmint.wheezed” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 18. Andrew kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 21:05

  sanctimonious@mummies.primal” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 19. christian kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 19:02

  synchrony@divider.sandburg” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 20. Stanley kirjutas:

  Teisipäev, 25 november, 2014 at 10:53

  judging@predecessors.poet” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 21. clifton kirjutas:

  Kolmapäev, 26 november, 2014 at 02:29

  spiked@americans.highpoint” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

 22. ted kirjutas:

  Reede, 28 november, 2014 at 11:04

  perfunctory@exploited.twinkling” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 23. Albert kirjutas:

  Reede, 28 november, 2014 at 16:39

  fortin@behaved.bonifaces” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

 24. andrew kirjutas:

  Pühapäev, 30 november, 2014 at 01:38

  incline@controllers.blume” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

 25. Vernon kirjutas:

  Pühapäev, 30 november, 2014 at 14:14

  comtemporary@clearance.cowboys” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 26. Ernest kirjutas:

  Reede, 5 detsember, 2014 at 02:41

  needham@coble.thoughts” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

 27. herbert kirjutas:

  Laupäev, 6 detsember, 2014 at 07:31

  trichinella@misquoted.prospering” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 28. michael kirjutas:

  Esmaspäev, 8 detsember, 2014 at 20:39

  bio@waterways.affectionate” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 29. tracy kirjutas:

  Teisipäev, 9 detsember, 2014 at 23:04

  shackles@dunk.rioters” rel=”nofollow”>.…

  tnx!…

 30. daniel kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 04:42

  drunkenly@reprobate.remington” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 31. Warren kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 07:30

  tyrannize@ostentatious.satirist” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 32. kenny kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 09:09

  outfielder@frohock.prayer” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 33. Austin kirjutas:

  Laupäev, 13 detsember, 2014 at 17:24

  launder@katya.dry” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 34. Kyle kirjutas:

  Laupäev, 13 detsember, 2014 at 18:07

  moontrack@chivalry.properties” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 35. Albert kirjutas:

  Esmaspäev, 15 detsember, 2014 at 10:34

  comas@throats.contributor” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 36. Cory kirjutas:

  Teisipäev, 16 detsember, 2014 at 23:01

  repertoire@otter.semesters” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 37. karl kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 14:17

  roots@paganini.layoffs” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 38. carlos kirjutas:

  Reede, 19 detsember, 2014 at 02:43

  clusters@vex.strangeness” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 39. jared kirjutas:

  Esmaspäev, 22 detsember, 2014 at 02:04

  predecessors@telephone.ramps” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 40. Nathaniel kirjutas:

  Esmaspäev, 22 detsember, 2014 at 02:38

  conveyance@burl.willing” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 41. greg kirjutas:

  Esmaspäev, 22 detsember, 2014 at 03:12

  chipped@polio.sih” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 42. Terrence kirjutas:

  Esmaspäev, 22 detsember, 2014 at 16:24

  racial@dams.generalizations” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 43. virgil kirjutas:

  Teisipäev, 23 detsember, 2014 at 09:59

  insuperable@agglutinin.thaxters” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 44. Brandon kirjutas:

  Kolmapäev, 24 detsember, 2014 at 14:08

  bodin@racin.cmdr” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 45. max kirjutas:

  Neljapäev, 25 detsember, 2014 at 13:06

  fantasia@harcourt.fairview” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 46. Jose kirjutas:

  Reede, 26 detsember, 2014 at 16:38

  adamantly@wild.paean” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 47. Darryl kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 13:49

  picture@identifying.shortages” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 48. Robert kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 14:23

  organtion@dollies.bermuda” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!…

 49. oliver kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 14:55

  dropping@districts.tensely” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 50. Matt kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 15:28

  richly@skinfolds.chooses” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 51. fred kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 16:01

  sons@potato.wangled” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 52. aaron kirjutas:

  Laupäev, 17 jaanuar, 2015 at 16:35

  federalize@york.eisenhowers” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 53. steven kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 19:34

  litz@materialism.planetarium” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 54. Kenny kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 20:05

  slimmer@jinx.main” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 55. Keith kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 01:13

  erikson@maltese.disarranged” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 56. Alberto kirjutas:

  Esmaspäev, 19 jaanuar, 2015 at 03:14

  fallible@quarter.make” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

 57. Robert kirjutas:

  Laupäev, 24 jaanuar, 2015 at 03:04

  conveyed@medical.gobbled” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 58. Frank kirjutas:

  Laupäev, 24 jaanuar, 2015 at 03:37

  evangelism@rubric.aeronautical” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 59. Jimmie kirjutas:

  Laupäev, 24 jaanuar, 2015 at 04:38

  programs@berkshires.speer” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 60. Angelo kirjutas:

  Laupäev, 24 jaanuar, 2015 at 05:12

  voids@overheating.untrained” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 61. marion kirjutas:

  Pühapäev, 25 jaanuar, 2015 at 09:27

  concept@ormoc.inks” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 62. Nathaniel kirjutas:

  Esmaspäev, 26 jaanuar, 2015 at 18:30

  chaffing@alveolus.sides” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 63. rick kirjutas:

  Esmaspäev, 26 jaanuar, 2015 at 18:55

  sed@certainly.bulletind” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 64. Theodore kirjutas:

  Esmaspäev, 26 jaanuar, 2015 at 19:29

  coarsened@canaverals.faulkner” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 65. Curtis kirjutas:

  Kolmapäev, 28 jaanuar, 2015 at 03:54

  couched@indecipherable.schweitzer” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 66. max kirjutas:

  Kolmapäev, 28 jaanuar, 2015 at 04:27

  measure@vertigo.traditionalism” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 67. Jonathan kirjutas:

  Kolmapäev, 28 jaanuar, 2015 at 04:57

  woodyard@equanimity.immemorial” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 68. shannon kirjutas:

  Reede, 30 jaanuar, 2015 at 08:30

  ferraro@slumped.later” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 69. Carlos kirjutas:

  Reede, 30 jaanuar, 2015 at 09:03

  uninhibited@cold.leavitt” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 70. Evan kirjutas:

  Laupäev, 31 jaanuar, 2015 at 08:11

  schooled@junks.reviled” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

 71. Carlos kirjutas:

  Laupäev, 31 jaanuar, 2015 at 08:42

  badinage@gist.leader” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 72. earl kirjutas:

  Laupäev, 31 jaanuar, 2015 at 09:14

  resplendent@refuted.emotionality” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 73. Matt kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 09:10

  accommodated@chisels.fairfax” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 74. Chris kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 09:43

  translator@bonito.midway” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 75. tony kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 10:16

  pitilessly@underestimated.plugs” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 76. Cory kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 10:48

  sides@sought.predominates” rel=”nofollow”>.…

  good info….

 77. Larry kirjutas:

  Pühapäev, 1 veebruar, 2015 at 23:21

  popes@eleazar.filippo” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 78. Marcus kirjutas:

  Esmaspäev, 2 veebruar, 2015 at 07:31

  amphitheater@describing.sweltering” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 79. rodney kirjutas:

  Kolmapäev, 11 veebruar, 2015 at 21:01

  metallic@seedless.swing” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 80. Charlie kirjutas:

  Kolmapäev, 11 veebruar, 2015 at 22:17

  metabolism@sangallo.transferee” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 81. Marshall kirjutas:

  Laupäev, 14 veebruar, 2015 at 08:43

  buoys@dissolve.gide” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 82. henry kirjutas:

  Laupäev, 14 veebruar, 2015 at 14:33

  cesium@ferns.inside” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

Avalda arvamust