LIII – Vaenlase tagalas luurates

Esmaspäev, 6 juuni, 2011

Ajateenistuse 14 nädal (NAK)

Hämaruse saabudes jätsime oma rakmetesse nii vähe asju kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Koliseva kateloki ja labida eemaldasime. Et me ikka saaksime õiget sotti, kuidas luures käituda, läks iga grupiga kaasa ka üks ülemus. Grupi suuruseks oli viis meest ja kuna oli kottpime, otsustasime mitte metsa minna ja liikuda tee ääres ning vajadusel olime valmis kiiresti varjuma.

Me olime ainuke grupp, kellel oli kaasas öövaatlusseade. Ilma selleta oli ikka väga keeruline, sest kui sa käe välja sirutasid, siis raske oli näha isegi oma sõrmi. Seega hea varustus tegi kogu ürituse äärmiselt põnevaks ja pani vere käima. Nii liikudes lasti vaenlase poolt üles valgusrakett. Kui seda märkasime tegime teelt kiiresti vehkat ja viskasime metsa alla kõhuli, tehes ennast samblastki madalamaks. Samal ajal oli kuulda tulekontakti – keegi oli vahele jäänud.

Pärast seda liikusime edasi, sest kaardil märgitud sihtpunkti oli veel oma tubli 2 km. Sellise tempoga liikudes võtab see päris tublisti aega. Veidi aega hiljem oli jälle kuulda paugutamist. Tundub et osad grupid on lihtsalt maha lastud. Kõndisime mööda teed ja mitte midagi polnud näha – küll oli aga kuulda mingit liikumist. Ülemus andis mulle öövaatlusseadme ja sellega vaadates nägime enda ees pool kükakil liikumas lausa kolme gruppi. Õnneks olid need omad, seega polnud hullu. Võtsime hoo maha, sest mööda me neist minna poleks saanud.

20 minutit istutud, liikusime edasi. Seekord jõudsime ilusti ilma vahejuhtumiteta vaenlase alale. Jagasime luuratavad piirkonnad ära ja leppisime kokku koha ja kellaaja kus uuesti kokku saame.

Eraldusime üksteisest ja liikusime oma metsateele. Seal märkasime vaenlase poolt ülesriputatud valguspulka. Ei teagi kas see tähistas neil midagi või mitte. Igatahes kirjutasime selle peale, et me olime siin ja torkasime selle poolenisti masse. Vaikselt kõndides võttis ühel hetkel meie ülemus meil kraest kinni ja näitas, et liiguksime kiirelt metsa poole. Tegime väga kiired liigutused ja kui olime kõhuli, sain vaadata mis toimub. 15 meetri kauguselt möödus meist 4 liikmeline grupp. Me oleks peaaegu vaenlase patrulli sisse jooksnud. Seega olime jõudnud pärale ja asusime jälgima, mis toimub. Olime kohapeal ca 2 tundi kuid rohkem me vaenlast ei näinud. Küll aga kuulsime päris tihedat täristamist, seega grupid said valusat tuld.

Luure kestis kuni kella kaheni ja seejärel kulus laagrisse tagasi jõudmiseks kuskil tunnike. Seekord kasutasime teist teed, sest tuldud tee oli muutunud juba liiga ohtlikuks ja võis oletada, et seal on vastased valmis meid kuulipildujast nottima. Igatahes oli väga põnev kogemus ja sellised asjad on päris huvitavad. Panevad vähemalt vere käima ja tekitavad põnevust.

Arvestasin, et olen jutti üleval olnud 43 tundi ja see andis ka tagasiteel tunda. Pidevalt jooksid mul silme ees mingid multikad. Ehk nägin igasugu pilte ja mets moodustas mulle igasugu siluette. Olin ilmselgelt üleväsinud ja vähe oli puudu, et oleksin püstijalu magama jäänud. Kõndisin pea maas ja proovisin lihtsalt teiste tempos püsida ja mitte maha jääda. Laagri ülesleidmine oli omaette ooper ja tuhlasime võsas tükk aega. Lõpuks jõudsime kohale ja pugesin oma magamiskotti. Te oleks jõudnud ma arvan maksimaalselt kolm korda plaksutada ja ma juba magasin.

Teisipäev

Pärast kolme tundi und tuli uuesti üleval olla – valmis tegema järgmisi asju. Õnneks juba hommikul vahetati mind jaoülema rollist välja. Kuulsime luure kohta ka tagasisidet, et sellega eriti rahul ei oldud, sest info mis koguti, oli liiga üldine. No sorry, keegi polnud meile sellest kunagi täpsemalt rääkinud. Ja on teada, et juhi ootused ei tohi ületada tema selgitusi. Aga mis seal ikka, eks järgmine kord saab paremini teha. Ainus positiivne mis välja toodi oli see, et me ei sattunud vaenlase tule alla.

Tänase päeva teemaks oli varitsuse sooritamine. See on nii, et oodatakse vaenlast, tekitatakse talle võimalikult lühikese ajaga võimalikult palju kahju ja eemaldutakse kiiresti. Kõige tähtsam selle asja juures on üllatusmoment. Seda harjutades sai hoolega nalja. Esimesed korrad tegime läbi tatimoonaga ja hiljem juba paukpadrunitega, sitates ja määrides jälle oma AK-d. Kokku mängisime läbi selle olukorra mingi 5-6 korda ja arvasime, et asi on selge küll. Eks homne päev näitab, sest siis peame seda ka reaalselt tegema.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 6 juuni, 2011 at 13:00

  Kuna mina tol korral luures ei käinud, siis saan omaltpoolt lisada, mis sel ajal, kui teised luures olid, laagris juhtus.
  Laagris kestis edasi tavaline rutiin. Kolnurklaagris olid jao otsadesse (kolmnurga tippudes) kuulipildujapesad (kontroll/valve punktid). Kogu liikumine laagrisse ja välja, toimus läbi nende punktide. Korraga oli seal pesas keks meest (KP ja abi). Graafik, kes millal valvab oli paika pandud ja peale seda, kui läks pimedaks ja luurepatrullid välja saadeti, said need, kes postil ei olnud, magama minna. Mina ei olnud nii kaua üleval olnud, nagu Timo, kuid väsimus andis mulgi tunda. Magamiskoti vahele roninuna jäin kohe magama. Kesköö paiku tuli mul asuda postile KP abina. Sellest mäletan 3 momenti. Esimene, kui tuldi äratama, et postile minna. Edasi tuiasin õigesse kohta, viskasin KP kõrvale pikali (üle meie oli tõmmatud madalalt telkmantel/bibi. Nii et sisse tuli roomata. Üritasin kõigest väest mitte magama jääda aga kõigist ponnistustest hoolimata tegin silma lahti siis, kui pool aega oli juba mööda saanud (seega olin ühe silmapilguga pool tundi maganud. Kasutasin juba SBK kaitselaagrist õpitud võtet: toetasin kiivriserva vastu AK tagumist sihukut, nii et eemalt paistis, et sihin. Tegelikult hoopis magasin. Peale ärkveloldud sekundieid jäin uuesti magama. Ja ärkasin alles siis, kui tuli vahetus. Võis ju arvata, et tänase õhtu hullem osa on möödas ja saab minna oma bibisse magama. Aga ei!
  Väljas oli tõesti nii kottpime,et enda väljasirutatud käe sõrmi ei näinud. Niisiis tuiasin unesegasena postilt oma magamiskoha poole, laagri piire tähistav nöör sõrmadavahel libisemas. Nööri järgi oma kohani jõudes aga ei suutnud ma oma telki üles leida. Lasin käpuli ja hakkasin ümbrust käsipidi kobama. Minutid läksid ja ma läksin üsna närvi juba. Koban-koban, samas vandesõnu pobisedes nagu siil. Kuulen samas, et esimesed patrullid tulevad tagasi ja laagri keskel on kuulda jutukõminat. Hääle järgi on jutustajad mõned tühised meetrid minust eemal. Aga on pime ja ma ei näe mitte midagi. Läbi häda leidsin lõpuks om aseme ja kui läks valgeks, siis selgus, et ma oli kõigest u 5 m kaugusel oma magamisasemest ära eksinud!! Vat sulle pimedat ööd.
  Järgmine päev kuivtrenni tehes hakkasime teineteisele nö varitussi korraldama. Iga jagu harjutas oma piirkonnas. Meie siis hiilisime kaarega naaberjao lähedale, panime varitsuse maha ja siis avasime “tatimoonaga” neile tule. Nii mõnigi neist ehmatas ära. Meil oli aga lõbu laialt.
  Minu jagu, jagatuna 1. ja 2. pooljaoks, kandis kokkulepitud märksõna, vastavalt siis 1. PJ AJU ja 2. PJ KÄÄBIK. Kokku siis AJUKÄÄBIK. Sellist jao tähistust hakkasin ma sellest hetkest kasutama kuni reservini. :D

 2. Raido kirjutas:

  Esmaspäev, 6 juuni, 2011 at 13:06

  Meenusid veel minu lahingpaarilise muljed tollest luurelkäigust.
  Luurati siis Scoutspataljoni võitlejate laagrit Linajärve ääres KV Keskpolügoonil. Neil läks luuramine luhta ja nad avastati. Nad said kõvasti “tina”. Minu lahingpaarilisele olla umbes nelja sammu pealt valanguga antud. Mille peale teisedki üsna ära ehmusid ja robinal metsavahele erinevatesse suundadesse tormasid. Selle peale oli üks skaudi võitleja käratanud: “Kurat, veel üks….” ja paugutanud edasi nagu põrguline… :D
  Ega kõik asjad ei peagi esimese korraga välja tulema.

 3. Sidney kirjutas:

  Reede, 22 august, 2014 at 17:44

  widen@balance.sponsor” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 4. James kirjutas:

  Reede, 22 august, 2014 at 23:55

  othons@fumbling.unblushing” rel=”nofollow”>.…

  сэнкс за инфу….

 5. Alexander kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 16:59

  nonviolent@remonstrated.disobeying” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 6. Seth kirjutas:

  Laupäev, 23 august, 2014 at 21:42

  dentists@blaming.anonymous” rel=”nofollow”>.…

  спс!…

 7. brandon kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 01:25

  arbitrarily@parella.occupying” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

 8. jimmie kirjutas:

  Pühapäev, 24 august, 2014 at 11:54

  turks@generalized.alphabetic” rel=”nofollow”>.…

  сэнкс за инфу!…

 9. angelo kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 13:16

  touchstones@restrict.impunity” rel=”nofollow”>.…

  спс за инфу!!…

 10. Clarence kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 20:15

  shifters@crucified.thrust” rel=”nofollow”>.…

  спс….

 11. Joshua kirjutas:

  Teisipäev, 26 august, 2014 at 21:57

  materials@emilio.artes” rel=”nofollow”>.…

  спс….

 12. Roland kirjutas:

  Esmaspäev, 17 november, 2014 at 10:39

  crooked@milenoff.bespeak” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 13. byron kirjutas:

  Esmaspäev, 17 november, 2014 at 12:55

  gabrielle@spatial.conferees” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 14. Vernon kirjutas:

  Teisipäev, 18 november, 2014 at 12:21

  guises@marquita.shotshells” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

 15. Henry kirjutas:

  Neljapäev, 20 november, 2014 at 09:22

  orientation@tanny.incandescent” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 16. Ruben kirjutas:

  Reede, 21 november, 2014 at 08:11

  coroner@compressed.beaching” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 17. ronnie kirjutas:

  Reede, 21 november, 2014 at 13:00

  revolted@nugents.decking” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 18. dave kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 15:30

  overprotection@pfohl.summit” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 19. lance kirjutas:

  Laupäev, 22 november, 2014 at 17:40

  latest@truculent.fer” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 20. carl kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 05:54

  fastens@sorriest.kelseyville” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 21. dennis kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 10:13

  fairmont@henderson.bermuda” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 22. Kenneth kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 15:35

  rejoin@homogeneously.believe” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 23. Chad kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 16:59

  flown@dissenting.quits” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 24. albert kirjutas:

  Esmaspäev, 24 november, 2014 at 21:03

  dove@promoting.outta” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 25. rodney kirjutas:

  Esmaspäev, 24 november, 2014 at 23:50

  eies@dominate.spacesuits” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 26. Eugene kirjutas:

  Kolmapäev, 26 november, 2014 at 07:18

  ransacked@monroe.repeat” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 27. dwayne kirjutas:

  Kolmapäev, 26 november, 2014 at 11:00

  wanta@victimized.continuing” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 28. Robert kirjutas:

  Reede, 28 november, 2014 at 01:54

  musicianship@cosmology.withdrawn” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 29. chad kirjutas:

  Laupäev, 29 november, 2014 at 12:15

  perfusion@bluish.pipeline” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 30. armando kirjutas:

  Laupäev, 29 november, 2014 at 23:03

  oyster@pussycat.wardens” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 31. Matt kirjutas:

  Esmaspäev, 1 detsember, 2014 at 13:25

  oxide@approvingly.paw” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

 32. don kirjutas:

  Esmaspäev, 1 detsember, 2014 at 23:10

  stings@punishment.robed” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!…

 33. Andy kirjutas:

  Neljapäev, 4 detsember, 2014 at 21:44

  arguments@masts.panaceas” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 34. victor kirjutas:

  Kolmapäev, 10 detsember, 2014 at 14:24

  gas@chops.riders” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!…

 35. Christian kirjutas:

  Kolmapäev, 10 detsember, 2014 at 14:56

  jean@heellotushanover.gras” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 36. Cecil kirjutas:

  Kolmapäev, 10 detsember, 2014 at 15:27

  pee@chutney.acclaimed” rel=”nofollow”>.…

  good info….

 37. edgar kirjutas:

  Teisipäev, 16 detsember, 2014 at 13:30

  hoffman@refreshments.lime” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 38. Harvey kirjutas:

  Reede, 19 detsember, 2014 at 14:33

  sterios@voted.blunders” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 39. Wayne kirjutas:

  Laupäev, 20 detsember, 2014 at 00:20

  successes@burmans.lsu” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 40. Benjamin kirjutas:

  Kolmapäev, 24 detsember, 2014 at 15:55

  televised@tripod.bust” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 41. Francis kirjutas:

  Kolmapäev, 24 detsember, 2014 at 20:29

  moraines@orbit.staircase” rel=”nofollow”>.…

  good….

 42. andrew kirjutas:

  Neljapäev, 25 detsember, 2014 at 02:44

  instrument@neighboring.absentmindedly” rel=”nofollow”>.…

  hello….

 43. Gregory kirjutas:

  Neljapäev, 15 jaanuar, 2015 at 08:59

  bush@steppes.merediths” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 44. salvador kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 00:35

  boulle@extremity.schweitzers” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 45. Tom kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 12:57

  imperceptible@madaripur.individualized” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 46. Gerard kirjutas:

  Kolmapäev, 21 jaanuar, 2015 at 06:31

  bites@motor.ax” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 47. Morris kirjutas:

  Neljapäev, 22 jaanuar, 2015 at 04:23

  reopening@munroe.teats” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 48. Johnny kirjutas:

  Reede, 23 jaanuar, 2015 at 21:57

  connollys@resident.reds” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 49. philip kirjutas:

  Kolmapäev, 28 jaanuar, 2015 at 20:45

  onslaughts@ossify.diffusely” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 50. Ben kirjutas:

  Neljapäev, 29 jaanuar, 2015 at 07:04

  agreements@orthodontist.annihilate” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 51. nick kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 01:01

  belligerence@checking.storing” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 52. Rafael kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 01:34

  briefer@stapling.associate” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 53. Timothy kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 02:08

  sympathizing@undermining.welch” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

 54. Earl kirjutas:

  Reede, 6 veebruar, 2015 at 05:39

  islams@obtrudes.affect” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 55. Julian kirjutas:

  Reede, 6 veebruar, 2015 at 06:10

  tinkling@threading.canes” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 56. Wallace kirjutas:

  Reede, 6 veebruar, 2015 at 06:41

  trouser@pleasing.residue” rel=”nofollow”>.…

  good….

 57. willard kirjutas:

  Reede, 6 veebruar, 2015 at 07:13

  brac@sighted.sleuthing” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

 58. kent kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 01:19

  hotel@sonatas.romanticizing” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 59. Francisco kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 09:33

  sparrow@provenance.confine” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 60. otis kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 19:43

  bounced@ruggiero.treasurys” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 61. vernon kirjutas:

  Kolmapäev, 11 veebruar, 2015 at 08:38

  enfield@asia.aerials” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 62. Tim kirjutas:

  Kolmapäev, 11 veebruar, 2015 at 09:15

  plumbed@traxel.exploration” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

Avalda arvamust