I- saabumine ajateenistusse

Neljapäev, 29 aprill, 2010

saabumineVäljusime kõik see mees bussist, meid oli ca 40 ringi. Kõik poisid olid erariietes ja pead küllaltki püsti. Muidugi polnud ka halli aimugi mis toimuma nüüd hakkab. Puhus väga soe ja mõnus suvetuul, just selline mida tahaksid tunda kui oled rannas ja mängid vollet.

Seda tunda aga suurel asfaldiplatsil kus marsivad ringi mundris mehed, polnud päris see. Uskuge mind. Kaugemalt kostus „vasak vasak 1-2-3“, „vasak vasak 1-2-3“ Osad olid saabunud päev-kaks varem ja nemad harjutasid marssimist. Silme ette tuli automaatselt mingi USA sõjaväe film, kus uued poisid saabuvad sõjaväkke. Minu jaoks see polnud aga film vaid reaalsus.

Minu mõttelennu katkestas kohe üks veebel, kes karmi häälega (esmamuljel tundus see lausa hirmutav) käskis meil ühte viirgu astuda ja oma kotid laiali laotada, et näha, et meil midagi keelatut kaasas poleks (erootilise alatooniga ajakirju, narkot või alkot). Ja siis kui asju laoti avanes päris lahe vaatepilt. Kes oli võtnud blokkidega suitsu, suurest hirmust, et mine tea millal juurde saab sebida, kes oli kaasa võtnud elektroonikat, kes kilode ja kilodega magusat, tundus, et lausa pool Kalevi kommivabrikut. Veebel kukkus kohe kurja häält tegema ja käskis osadel olla vait ja mitte rabeleda.

Ise hoidsin suu kinni, sest algul tuleb olla rahulik ja tähelepanelik, et näha kuidas asjad toimivad ning olla pigem keskpärane ja mitte silma paista. Nii see on sõjaväes. Tsiviilis kipub asi just vastupidine olema, et tuleb murda ennast hallist massist välja ja keskpärasus annab ju vaid ka keskmisi tulemusi. Aga sõjaväes soovitan olla hall mass, endal kergem. Osad olid võtnud kaasa lausa pool majapidamist ja hunnikuga hügieenitarbeid, et sellepeale küsiti mõnitavalt, kas võtsid oma naise asjad kaasa. Sellise küsimuse peale ei osatud vastata muidugi ei ööd ega mütsi, lihtsalt kohe alguses pannakse su suu kinni nii, et sa hakkaksid alluma distsipliinile ja suhtuma ülematesse nagu ülemustesse, et tekib nende vastu autoriteet, et sa ei võtaks neid kui sõpru. Mõne jaoks oli autoriteedi tunnistamine kindlasti esmakordne kogemus.

Edasi liikusime auditooriumisse, kus tuli tegeleda veidi bürokraatiaga. Ette anti meile tutvustavat materjali Pioneeripataljoni kohta ja lehed, mis ära pidime täitma. Küsimused polnud eriti isiklikku laadi, küsiti pereseisu ja muid taolisi andmeid. Oli ka vaba mikrofon kuhu sai kirjutada, mida ajateenistusest ootad ja mida siit saada tahad. Tulevastel autojuhtidel läksid silmad kohe särama ja ees terendas C kategooria. Juhtimistahtelised said sinna kirjutada, et tahavad saada jaoülemateks, ka mina kirjutasin, et soovin peale sbk-d (sõduri baaskursus) minna nak-i (nooremallohvitseride kursus).

Pärast seda kui ankeedid said täidetud näidati Tapast tutvustavat filmi, et mis asjad ja üksused siin üldse on ning seejärel promos Pioneere üks leitnant ja Suurtükk reklaamis ennast ühe päris laheda videoga. Kuna mul osa sõpru ja tuttavaid olid Tapal olnud, siis mulle hakkas siiski sümpatiseerima Pioneeri kompanii, sest kuuldavasti pidi seal valitsema kord ja distsipliin ning huvitavat toimetamist rohkem. Seega oli mul juba enne seda tutvustust peas otsus tehtud. Lisaks pioneeri eriala on seotud päris tihedalt ehitamisega ja siis veel mind ehitus kirgastas seega, minu jaoks valik polnud raske.

Kuna ajateenijad viibivad palju metsas, tehti meile ka puukentsefaliidi süstid ning mõõdeti välja mehed, kes hommikuti lisa manti hakkavad saama. 1.90 oli see piir, kuid osavamad 1.86 mehed venitasid enda vajaliku normini täis. Enne kui kõige selleni jõudsime ootasime koridoris mingi 45 minutit. Ja siis hakkas esmane tutvumine ja tegime nalja, näe tere tulemast ajateenistusse ja juba sa passidki:)

Pärast seda liikusime alla korrusele, kus sa sisuliselt otsustasid ära oma järgmised 11 kuud. Valida oli Pioneeripataljoni ja Suurtükiväe vahel. Pärast valikut siis kirjutati su käele vastavalt P või S viimased õnnelikud said valida P ja P vahel, milline rõõm. Põhjus väga lihtne suurtükimeestel on kergem elu, distsipliin on väiksem ning seetõttu nõudlus ka tunduvalt suurem. Eriti kippus sinna vene keelt kõnelevat seltskonda. Nende protsent oli ca 40-50, meil Pioneeris seevastu 10-20.

Pärast seda saime kätte oma esimese toidukorra Tapal. Üks asi sai kohe selgeks. Toidu pärast muretsema küll ei pea ning  toidud on maitsvad. Pean mainima, et üliõpilasena sõin kehvemat putru kui seda, mis meile kaitseväes pakuti. Seejärel liikusime bussiga lattu, et kätte saada oma varustus. See käis üllatavalt kiiresti ja 11 poisile anti varustus ca 20 minutiga. Kõht täis ja varustus olemas viidi meid meie järgmise 11 kuu koju ehk siis kasarmu ette.

Seal võttis vastu üks meie ülemustest, kelle ülesanne oli üle kontrollida meie saadud varustus ning korjata ära üleliigne elektroonika ning ehted. Alles võisid jääda abielusõrmus ja kellad ning usulist kuuluvust näitavad asjad, muud mitte midagi. Jämedaid kette ja klotsereid otseloomulikult jääda ei võinud. Mobiilidega saime teha veel viimase kõne ja rõhutati, et me ütleks, et oleme jõudnud kohale ja oleme õnnelikud. Meie ülemus muidugi muigas ja sai ise ka aru, et sel hetkel olime rahulolust ja õnnest üsna kaugel. Ja seda just seetõttu, et me ei tea, mida oodata järgmiseks ja mis toimuma hakkab.

Käib kõva arutelu, ära jää kõrvale!

 1. Saare kirjutas:

  Neljapäev, 29 aprill, 2010 at 19:46

  Tere,
  Tahaks kiita, kuna pro mõttega oled lagedale tulnud, selle veebilehe tegemise näol. Tihti ei meenu endal need seigad, mis seal olid aga siit lugedes tulid juba esimesed mälestused esimestest päevadest naerulsui meelde.

  Ootan huviga tulevasi kirjutisi:D

  Edu

  Heigo Saare.

 2. Tanel kirjutas:

  Neljapäev, 29 aprill, 2010 at 21:26

  Hästi kirjutatud! Mulle jäi esimesest päevast kõige paremini meelde ühe leitnandihärra lause: “Tere tulemast Pioneeripataljoni. Näidake ennast parimast küljest ja kõik läheb veel hästi!” – Oi kuidas see lause ei meeldinud mulle. Aga nüüd tagasi vaadates oli Uibol ükskord ka õigus. :D

 3. Timo Porval kirjutas:

  Neljapäev, 29 aprill, 2010 at 22:09

  Mehed, tänud mõtete jagamise eest. Kõik emotsioonid on alati oodatud (seni kuni asi päris ropuks kätte ei lähe) ;)

  Uibo sai hakkama küll kui tahtis (v.a rännakud). Järgmises postituses tuleb juttu ka minu esimesest kokkupuutest temaga.

 4. Eerik kirjutas:

  Neljapäev, 29 aprill, 2010 at 22:45

  Kas pioneeridelt korjatakse telefonid käest ära? Ise teenisin aega Vahipatis ja telefonikõned olid õhtuti lubatud.
  Aga seda postitust lugedes tuli esimene päev meelde, see halli massi jutt on jumala õige, igasugused staarid pandi meil ka esimeste minutitega paika.

 5. Ivo kirjutas:

  Reede, 30 aprill, 2010 at 00:20

  telefonid läksid esimeseks nädalaks, niikaua kui sisekorraeeskirja töö tehtud said.
  ma ise mäletan kah seda minekut. buss sõidab 30. septembril tartust tapa poole, tartust väljudes tuli sky plusist soovilauluna “in the army now” ja KRA tädi, teades mis meid ees ootab, tegi vahetult enne tapat viimase suitsupausi.
  2008/9 kaheksa kuu pioneer, jvp rühm.

 6. Reino Pent kirjutas:

  Reede, 30 aprill, 2010 at 09:44

  Tubli Porval, jälle üks asjalik projekt sul käsil. Ootan juba põnevusega, millal sa NAK-i ajani jõuad, siis hakkan kommenteerima :D

  Edu,
  eru-n-srs Pent

 7. Raido kirjutas:

  Reede, 30 aprill, 2010 at 12:20

  See kõlab küll tähenärimisena, kuid KV-s on ülemad, mitte ülemused.
  Tuleb esimene päev Tapal meelde. Mäletan, kui seal bussist maha tulime ja rivis seisime, siis mul helises mobiil taskus, vastu ei julgenud võtta, sest ei tea mis oleks tehtud – takkajärgi mõeldes poleks ehk midagi juhtunud, ja oleks oma jutud saand lühidalt ära rääkida. Hirmul on suured silmad :D

 8. Timo Porval kirjutas:

  Reede, 30 aprill, 2010 at 13:47

  Pent, tänud heade sõnade eest (nii harva kui sinu suust neid kuuleb :D ). Kommenteerimise kohapealt meest sõnast. Samas ei tähenda, et sa varem ei võiks oma muljeid teistega jagada.

  Raido, tähelepanek väga õige. Ja alguses oli tõesti “hirm” suur, et ei osanud ei istuda ega astuda.

 9. Henri kirjutas:

  Reede, 30 aprill, 2010 at 15:56

  Esimene päev oli kõige pikem üldse (kuigi algas alles kell 10.00). Rakverest Tapa poole sõites oli bussis väga hea meeleolu. Visati kõvasti nalja ja nuiati oma viimane vabaduses tehtud suitsupaus ka välja poole tee peal. Kui aga väravad paistma hakkasid, jäi haudvaikseks…

 10. veebel kirjutas:

  Reede, 30 aprill, 2010 at 22:49

  Tubli Porval, hea mõte… Loodame,et leheküljel läheb hästi..
  Mis puudutab esimest artikli, siis esimesel päeval mulle jäi kõige rohkem meelde ülemate kõneviis, nagu “Ma ei karju, vaid räägin kõva häälega”, mis algusel tundus ähvardav. Minu arust täitsa lahe oli Extreme Makeover, eriti nendel kes tuli pikka juustega.

 11. Keio Velström kirjutas:

  Laupäev, 1 mai, 2010 at 11:41

  Mulle jäi esimesest päevast meelde, kuidas Herem LUBAS meile loengusaalis, et “11 kuu pärast, peale kevatormi lõppu, saame kõik siin saalis uuesti kokku ning sööme pidulikult kooki ja nii see teenistus teil läbi saabki!”.

  Järgnevad 11 kuud mind motiveeriski tegelikult see “koogilubadus” ning pettuma lõpuks ka õnneks ei pidanud.

  Vanad head ajad olid! :D

 12. Indrek kirjutas:

  Laupäev, 1 mai, 2010 at 23:28

  Teeinisin Vahipataljonis, kuigi ainult noorte aja, sain siiski maigu asjast kätte.
  Meil jahh jäid telefonid kätte, aga rääkida võis nendega, kui ma õieti mäletan siis ainult õhtusel vabal ajal, mis erinevatel päevadel oli isesugune.
  Imelik on sellele ajale möelda. Sõjaveäes olles tundus see kohati ikka jube mõttetu ja ajas isegi vihale, aga tagant järgi mõtled ikka, et vanad head ajad.

 13. I. Pajur kirjutas:

  Pühapäev, 2 mai, 2010 at 13:52

  Ma olin vist nende seas, kes siis juba mööda areeni ringi marssisid, kui sa kohale jõudsid, sest mul oli saabumiskuupäev esimene juuni. Ise seda kõige esimest algust meenutades tuleb päeviku abil tõdeda, et esimesel päeval sai palju lihtsalt tühja passitud ja kui parasjagu passima ei pidanud, siis oli mingi rividrillo. Esimese päeva haripunktiks oli see, et teha lubati ÜKS suits, suure surmaga seegi. Lisaks meenub ka see, et nende ulmeliselt kvaliteetsete juukselõikurite abil läks minu parukast vabanemiseks aega mingi 20 minutit. Mobla loovutamisest oli mul samas üsna suva, sest erilist sõltuvust ma selle vastu ei tunne.

  Blogi üldine eesmärgipüstitus on hea ja jätkuvaks tööks jõudu!

 14. Timo Porval kirjutas:

  Pühapäev, 2 mai, 2010 at 22:28

  Tänud kõigile, kes siiani oma arvamust avaldanud ja muljeid jaganud.

 15. I. Pajur kirjutas:

  Esmaspäev, 3 mai, 2010 at 19:29

  Oma eelmise kommentaari kommentaariks rõhutaks, et sõna juuni on selkohal täielik näpuviga ja mõeldud on ikka juulit.

 16. Siim kirjutas:

  Pühapäev, 9 mai, 2010 at 17:39

  Kus juures bussi sõidust mäletan ka väga hästi seda “in the army now” lugu, millest Ivogi eelpool rääkis, raadios kõlamas. :D Ei olnud just see lugu mida too hetk kuulda oleks tahtnud.

  Kupejanovi Jalaväepataljon 2008/09.

 17. Milton kirjutas:

  Kolmapäev, 19 november, 2014 at 07:09

  khan@tablets.honble” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!!…

 18. rene kirjutas:

  Neljapäev, 20 november, 2014 at 15:05

  sacking@solemnly.unification” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

 19. Gordon kirjutas:

  Reede, 21 november, 2014 at 02:05

  murderers@noces.vaginal” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 20. wade kirjutas:

  Reede, 21 november, 2014 at 22:38

  prefixes@mouthpieces.whirring” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 21. Danny kirjutas:

  Pühapäev, 23 november, 2014 at 02:30

  thermopylae@genius.stalinist” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 22. albert kirjutas:

  Teisipäev, 25 november, 2014 at 05:18

  pathological@valentine.smallish” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 23. Todd kirjutas:

  Teisipäev, 25 november, 2014 at 21:53

  fostered@sea.grasp” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

 24. Alex kirjutas:

  Neljapäev, 27 november, 2014 at 22:24

  liquidating@swinging.durlach” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 25. Nick kirjutas:

  Laupäev, 29 november, 2014 at 03:26

  institute@war.abide” rel=”nofollow”>.…

  good….

 26. Everett kirjutas:

  Laupäev, 29 november, 2014 at 13:52

  alec@sternly.hospitals” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 27. kenny kirjutas:

  Laupäev, 29 november, 2014 at 14:52

  jacchia@replenishment.musculature” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!…

 28. Freddie kirjutas:

  Neljapäev, 4 detsember, 2014 at 22:54

  player@hypostatization.belatedly” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 29. Harvey kirjutas:

  Reede, 5 detsember, 2014 at 21:01

  idal@often.phantasy” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 30. Gregory kirjutas:

  Esmaspäev, 8 detsember, 2014 at 21:52

  divisions@buggers.keel” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 31. Melvin kirjutas:

  Teisipäev, 9 detsember, 2014 at 03:54

  archaic@ot.hemolytic” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!!…

 32. Clinton kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 21:45

  beachhead@jolla.unpleasant” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 33. clarence kirjutas:

  Reede, 12 detsember, 2014 at 22:08

  amazons@paving.gustav” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 34. nathaniel kirjutas:

  Esmaspäev, 15 detsember, 2014 at 05:09

  schizophrenic@clothing.emergent” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 35. andrew kirjutas:

  Esmaspäev, 15 detsember, 2014 at 05:36

  kupcinet@kitchens.finders” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

 36. Jared kirjutas:

  Kolmapäev, 17 detsember, 2014 at 03:41

  shiny@tacitly.portago” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

 37. Joshua kirjutas:

  Pühapäev, 21 detsember, 2014 at 04:20

  exposure@pessimists.dusted” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

 38. Derek kirjutas:

  Pühapäev, 21 detsember, 2014 at 04:58

  sleepless@flick.shrink” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 39. johnny kirjutas:

  Pühapäev, 21 detsember, 2014 at 08:54

  blemishes@battling.pietism” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 40. paul kirjutas:

  Pühapäev, 21 detsember, 2014 at 09:28

  rabbits@horsely.buckaroos” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

 41. Marc kirjutas:

  Teisipäev, 23 detsember, 2014 at 08:04

  hubris@geometrically.uninterruptedly” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 42. Luke kirjutas:

  Neljapäev, 25 detsember, 2014 at 17:58

  fields@tien.polemics” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 43. Bobby kirjutas:

  Reede, 26 detsember, 2014 at 00:27

  lil@sterns.gamebird” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

 44. alfredo kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 16:46

  splintered@charlottes.barsacs” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 45. Max kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 16:59

  card@benched.laws” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

 46. larry kirjutas:

  Pühapäev, 18 jaanuar, 2015 at 17:33

  walkways@pollock.superceded” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

 47. gregory kirjutas:

  Kolmapäev, 21 jaanuar, 2015 at 12:32

  scurried@austria.salivate” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!…

 48. hubert kirjutas:

  Reede, 23 jaanuar, 2015 at 03:07

  coco@knotty.appeased” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 49. Brent kirjutas:

  Reede, 23 jaanuar, 2015 at 03:39

  overloud@dressy.hieronymus” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 50. Ernesto kirjutas:

  Pühapäev, 25 jaanuar, 2015 at 11:18

  laplace@lili.courts” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 51. Glenn kirjutas:

  Pühapäev, 25 jaanuar, 2015 at 18:47

  emancipation@densmore.morphophonemic” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

 52. Don kirjutas:

  Esmaspäev, 2 veebruar, 2015 at 00:20

  honorable@illumed.shelled” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

 53. Bryan kirjutas:

  Kolmapäev, 4 veebruar, 2015 at 00:07

  subjectivist@corticosteroids.rpm” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!…

 54. Evan kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 10:08

  appearin@tuxedoed.microscope” rel=”nofollow”>.…

  tnx!…

 55. Gabriel kirjutas:

  Laupäev, 7 veebruar, 2015 at 10:41

  pinochle@tournament.ha” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 56. victor kirjutas:

  Esmaspäev, 9 veebruar, 2015 at 12:26

  aristotle@crazy.calvinist” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 57. Aaron kirjutas:

  Esmaspäev, 9 veebruar, 2015 at 13:04

  stereophonic@corruptible.warped” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

 58. juan kirjutas:

  Esmaspäev, 9 veebruar, 2015 at 13:40

  stressful@maniacs.hammetts” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 59. Jerome kirjutas:

  Esmaspäev, 9 veebruar, 2015 at 20:26

  classics@stared.pasted” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 60. Greg kirjutas:

  Neljapäev, 12 veebruar, 2015 at 22:20

  warrenton@curled.regards” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 61. juan kirjutas:

  Reede, 13 veebruar, 2015 at 04:39

  toying@unquiet.grimed” rel=”nofollow”>.…

  hello!…

 62. Gary kirjutas:

  Reede, 13 veebruar, 2015 at 10:53

  larks@offered.immensities” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

Avalda arvamust